EU rozhoduje o budoucnosti skotu
04.12.2000 | Agris
Evropská komise navrhuje dočasný zákaz používání masokostních mouček na dobu, která bude nezbytně potřeba na to, aby se členské státy EU mohly přesvědčit o správnosti a účinnosti legislativy EU.
Na základě názoru Řídícího vědeckého výboru Evropské komise diskutovali ve středu 29.11. komisaři o třech opatřeních, která se posléze Evropská komise rozhodla přijmout. Bude o nich v Bruselu rozhodovat Rada ministrů zemědělství členských zemí EU na svém mimořádném zasedání v pondělí 4. 12. věnovaném BSE.
Tyto tři návrhy přijaté na základě společné iniciativy komisařů Davida Byrna a Franze Fischlera jsou následující.
1. Dočasný zákaz masokostních mouček v krmivech hospodářských zvířat pro celou EU po dobu šesti měsíců. Těchto šest měsíců je doba potřebná k tomu, aby členské země mohly zkontrolovat, zda je správně implementovaná legislativa EU.
2. Vyloučit z potravního řetězce skot starší 30 měsíců, který nebyl laboratorně vyšetřen na BSE.
3. Zahrnout celá střeva skotu všech kategorií do kategorie specifického rizikového materiálu, který je zakázán pro používání pro lidskou spotřebu.
V případě, že tato opatření budou přijata včetně bodu 3, bude Státní veterinární správa zvažovat, zda usilovat o novelizaci vyhlášky č. 286 k veterinárnímu zákonu v bodě, kde je zmiňován specifický rizikový materiál.
První dva body není zatím důvod v ČR zavádět. Zatím veterinární správa nevidí důvod z nákazového hlediska k opatřením v nich zmíněných přistupovat. SVS pravděpodobně bude vyšetřovat pouze skot, který jeví příznaky onemocnění nervového systému, stejně, jako tomu bylo dosud. Nicméně od prvního ledna počítá veterinární správa s tím, že bude preventivně vyšetřovat více než desetkrát více vzorků než dosud.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz
Další články v kategorii Zemědělství
- Hodnocení kondice masných plemen skotu (09.07.2026)
- Mladí farmáři objevili díru na trhu. Češi chtějí ekologicky farmařit, skoupili předplatné na bedýnky (09.07.2026)
- Ovocnářství v krizi: Kvůli jarním mrazům klesne letošní sklizeň o 44 procent (09.07.2026)
- Zemědělský fond: Evropská unie proplatila květnové dotace firmám z Agrofertu (09.07.2026)
- Na Znojemsku hasiči bojovali se dvěma požáry polí, jeden zraněný (09.07.2026)
- Červnové tropy zastavily zrání plodin (09.07.2026)
- Stavy plemenic v plemenných knihách ČSCHMS (08.07.2026)
- Připlatíme si opět za potraviny? Mrazy a sucho sníží úrodu (08.07.2026)
- Mexiko na vlně digitální revoluce v zemědělství, mohou tam uspět i čeští dodavatelé (08.07.2026)
- Zemědělci v Libereckém kraji sklidili první hektary ječmene, výnosy jsou nízké (08.07.2026)

Tweet



