Čeští farmáři opouštějí pěstování geneticky upravených plodin
22.02.2011 | FinančníNoviny.cz
Čeští zemědělci nejspíš opouštějí pěstování geneticky upravených plodin (GMO). Plocha určená k jejich pěstování klesla loni v Česku ve srovnání s rokem 2009 o více než čtvrtinu, konkrétně o 27,78 procenta na 4680 hektarů. O rok dřív to bylo 6480 hektarů. Vyplývá to ze dnes zveřejněné statistiky organizace ISAAA, která monitoruje pěstování geneticky upravených plodin ve světě.
Loňský propad plochy s geneticky upravenými plodinami v Česku byl jedním z nejvyšších, pokles byl ale patrný v celé Evropské unii. Plocha vyčleněná v EU pro pěstování GMO se v roce 2010 zmenšila v průměru o 13 procent. Hlubší propad než čeští zemědělci vykázali jen farmáři v Rumunsku s poklesem o 75 procent.
Česko loni patřilo mezi země s největší plochou osázenou geneticky upravenými bramborami Amflora, které jsou odolné proti působení antibiotik, kvůli čemuž je často kritizují ochránci životního prostředí. Amflora se ovšem nepoužívá v potravinářství, ale je určena čistě k průmyslovým účelům kvůli obsahu velmi kvalitního škrobu. V Česku se Amflora pěstovala na celkem 150 hektarech.
Ekologičtí aktivisté tvrdí, že pěstování podobných plodin v Evropě nebude mít dlouhého trvání. Podle organizace Greenpeace pěstování GMO v EU odmítá celkem 61 procent lidí, což se promítá i do výsledků, které zveřejnila ISAAA. "Farmáři, ani spotřebitelé se nenechali uchvátit propagandou biotechnologického průmyslu. Geneticky upravené plodiny nejsou více produktivní než plodiny běžné a naopak jsou méně odolné vůči extrémním klimatickým podmínkám," řekla dnes novinářům Stefanie Hundsdorferová z Greenpeace.
Další články v kategorii Zemědělství
- V rybnících Rybářství Třeboň vyschla třetina vody, nejvíce v historii firmy (06.08.2026)
- Oblíbený samosběr melounů u Olomouce se blíží. Letos začne dřív (06.08.2026)
- „Jsme zděšeni.“ Půda pro Babiše, nový zákon má pomoct agropodnikům, odpůrci mají plán (05.08.2026)
- Italské zemědělce trápí listokaz japonský ničící vinice i sady (05.08.2026)
- Vlk: Prodlevy s proplácením újmy za ztížení pastvy (05.08.2026)
- Tisíce lidí sem jezdí na jahody. Teď oblíbenou farmu koupil nový majitel (05.08.2026)
- Obce mohou opravit nebo vybudovat vodní nádrže, od Ministerstva zemědělství na to dostanou 300 miliónů korun (05.08.2026)
- Žně výrazně postoupily, sklizeno je víc než 80 procent ploch obilnin (05.08.2026)
- Z rybího kalu k biostimulantu pro pěstitele. Doktorandi z MENDELU vyvíjejí přípravek FISHIT (05.08.2026)
- První letošní hrozny na burčák začali v Dolních Dunajovicích sbírat s rozedněním (04.08.2026)

Tweet



