Bór a fungicidy: Dobrá kombinace?
21.06.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Zapojení rostlin cukrovky v řádku je správným okamžikem pro hnojení bórem. Lze aplikaci bóru kombinovat s aplikací fungicidů? Na tuto otázku reagují němečtí odborníci z informační služby pro cukrovku (LIZ).
V souvislosti s hnojením bórem při zapojení řádků cukrovky, což je optimální doba pro toto opatření, se často diskutuje také aplikace fungicidů na bázi strobilurinů. Ty by měly v této růstové fázi ovlivnit hospodaření rostlin s fytohormony tak, aby se stárnutí listů a s ním spojená tvorba nových listů zpozdilo a v souvislosti s tím bylo dosaženo i pozitivního výnosového efektu. Známý je „green efekt“ u obilovin. Ale i u cukrovky se někdy vyskytují pozitivní optické efekty.
Odborníci z německé informační služby pro cukrovku (LIZ) uvádějí, že jim nejsou známy žádné nepříznivé výnosové výsledky. Poukazují však na to, že aplikace fungicidů k tomuto účelu není povolena a že se fungicidy smí používat výlučně proti houbovým patogenům vyvolávajícím listové skvrnitosti.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozsáhlejší zemědělské požáry mohou snížit úrodnost půdy či zvýšit riziko eroze (01.08.2026)
- Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho (31.07.2026)
- Letošní Země živitelka se zaměří na inovace, ukáže moderní zemědělské stroje (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)
- Ministerstvo chce zvýšit porážky skotu v ČR na 370.000 ročně z loňských 217.000 (31.07.2026)
- MZe: Spotřeba drůbežího roste, soběstačnost ale klesá, je třeba víc zpracovávat (31.07.2026)
- Pole u Olomouce láká zvědavce. Zemědělci na něm pěstují konopí (30.07.2026)
- Cukrovarnické firmě Tereos TTD klesl zisk o víc než polovinu na 209 milionů Kč (30.07.2026)
- Senát má akční plán EU pro hnojiva za nedostatečný, situace je podle něj závažná (30.07.2026)
- Vinaři v Bordeaux měli už dříve problémů dost. Teď se k nim přidaly i požáry (30.07.2026)

Tweet



