Banány by mohly zlevnit, europoslanci schválili nižší cla
03.02.2011 | FinančníNoviny.cz
Banány prodávané v Evropské unii by mohly zlevnit. Evropští poslanci totiž dnes schválili obchodní dohodu o dovozních clech na banány z Latinské Ameriky. Dohoda počítá se snížením tarifů na banány z Latinské Ameriky ze současných 176 eur na tunu na 114 eur (zhruba 2750 Kč) v roce 2017. Změna je výsledkem dlouholetého obchodního sporu.
"Obchodní válka končí, banány zlevní," uvedl ve svém prohlášení europoslanec Jan Březina. "Dovoz banánů se konečně zrovnoprávní a skončí neodůvodněné zvýhodňování bývalých evropských kolonií," doplnil.
Spor souvisí s tím, že v 90. letech se unie rozhodla zvýhodnit přístup na svůj trh pro zemědělce z Karibiku, Tichomoří a Afriky. Neuvalila na ně clo, proti čemuž protestovaly mimo jiné jihoamerické země. Spor se pak dostal ke Světové obchodní organizaci (WTO).
"Vzhledem k tomu, že banány dovážíme zejména ze zemí Latinské Ameriky, měla by se schválená dohoda promítnout do nižší ceny banánů na pultech našich obchodů. Konkrétně by banány měly postupně zlevnit o 1,5 až 2,5 koruny na kilogram v závislosti na zemi jejich původu," podotkl Březina. Podle údajů Českého statistického úřadu stál kilogram banánů v českých obchodech v polovině ledna zhruba 30 korun.
Dohoda, kterou europoslanci "posvětili", ukončí spor v rámci WTO a 20 let kritiky EU z toho, že porušuje obchodní pravidla.
Zpravodajka parlamentu Francesca Balzaniová prohlásila, že negativní dopad na nejchudší země Afriky, Karibiku a Tichomoří, jejichž ekonomiky jsou na banánech založeny, by měly snížit finanční nástroje, s nimiž dohoda rovněž počítá.
Na podporu těchto států by mělo z EU jít 200 milionů eur. Ty by jim měly pomoci připravit se na tvrdší konkurenci. "Dříve nebo později však EU bude muset přijmout fakt, že africké banány kvůli své nižší kvalitě a dražší produkci v konkurenci s těmi latinskoamerickými zkrátka neobstojí," podotkl Březina.
Další články v kategorii Zemědělství
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- ASZ ČR a SVTA požadují splnitelná pravidla pro ubytování na rodinných farmách v rámci agroturistiky (12.06.2026)
- Zemědělci letos podali 30.684 žádostí o evropské dotace, podobně jako loni (11.06.2026)
- Ve sněmovně proběhl seminář na téma ekologického zemědělství (11.06.2026)
- Šebestyán: Komunikace EU se zemědělským fondem o Agrofertu je bezproblémová (11.06.2026)
- Velká vinařství zkouší se změnami v konzumaci bojovat i vínem v plechovkách (10.06.2026)
- Na jahody si letos kvůli chladnému počasí počkáme, říká farmář. Cenu nemění (10.06.2026)
- MZe nyní pracuje s více variantami předkupního práva na zemědělskou půdu (10.06.2026)

Tweet



