Vysočina chystá databázi projektů pro příspěvky z EU
16.10.2003 | Právo
Kraj Vysočina připravuje databázi projektů, které by po vstupu České republiky do Evropské unie mohly čerpat dotace ze strukturálních fondů EU. Kraj tak chce zvýšit svou schopnost získávat tyto příspěvky. Pro budování databáze využije terénní pracovníky různých profesí. Na základě krajské výzvy se přihlásilo 290 lidí, řekla Martina Kršňáková z regionálního odboru kraje. Po proškolení podle ní terénní sběrači budou vyhledávat možné předkladatele z jednotlivých oborů a zpracují s nimi záměr. "Činnost bude vykonávána na základě smlouvy o dílo s krajským úřadem," upřesnila.
Sběrači dostanou odměnu od 3500 až po 5000 korun za jeden záměr, pokud jej dobře zpracují. "Je to podobný systém, který běží několik let například u programu Sapard nebo Phare," dodala Kršňáková. S krajem podle ní chtějí spolupracovat lidé ze všech oborů včetně zemědělství, životního prostředí a průmyslu. Zájem mají rovněž absolventi vysokých škol a zástupci mikroregionů a podnikatelských skupin. V příštím roce by také z iniciativy kraje měli na pověřené obce třetího stupně nastoupit odborníci, kteří budou zdarma radit předkladatelům projektů na daném území. "Věříme, že část najdeme mezi sběrači, kteří se osvědčí a my je cíleně oslovíme," uzavřela Kršňáková.
Výdaje kraje na podporu přípravy projektů se zatím nedají vyčíslit, protože například není jasná míra spolufinancování. Zatím nelze odhadnout ani objem prostředků, které by kraj ze strukturálních fondů mohl získat. Zhruba jednu miliardu korun by měl do roku 2006 čerpat z programu pro rozvoj regionů. Další peníze by kvalitní projekty mohly získat v sektorových programech, jež budou na podzim 2004 vyhlašovat jednotlivá ministerstva.
Další články v kategorii Podnikání
- Zelenskyj kritizuje Izrael za přijímání ruských lodí s kradeným obilím (29.04.2026)
- Další krach ve skupině Twist. Zmrzlinová firma je v úpadku kvůli rozteklým nanukům (29.04.2026)
- Madeta je největší česká mlékárna, navazuje na táborské družstvo (27.04.2026)
- Pizza za padesát korun, víno za třináct. Tyto japonské restaurace od 70. let nezdražily (27.04.2026)
- PepsiCo jde proti proudu. V nelítostném prostředí její model není snadné napodobit (27.04.2026)
- Becherovka vstupuje na trh s tuzemáky. Posiluje v nejoblíbenější kategorii (23.04.2026)
- Agrofert může opět čerpat dotace, rozhodl SZIF na základě analýz (23.04.2026)
- Třímilionovou pokutu za falšování vína pro Vinařství Ludwig potvrdil i NSS (23.04.2026)
- Úsovsko a Agro 2000 kupují HS Kutná hora a Unikom, pod který spadá řada závodů (22.04.2026)
- České pekárenské technologie míří do USA: co to znamená pro obor (21.04.2026)

Tweet



