Úpravy rybníků ztroskotaly
04.10.2004 | Právo
Nové břehy plzeňského Boleváku a odbahnění Babylonu na Domažlicku - tak měly vypadat úpravy asi nejslavnějších rybníků v kraji avizované na tento rok. Práce na jejich zvelebení měly v těchto dnech již běžet naplno. Neděje se ale nic. Důvod? Většinou tradiční. Peníze. "Letos jsme potřebné finance nedostali," odpověděl Právu rybníkář plzeňské Správy veřejného statku Jaroslav Frydrýn na dotaz, jak dopadl již připravený projekt zcela nové pláže na jižním břehu Boleveckého rybníka - ten je nejvyhlášenější a největší rekreační vodní plochou v Plzni. Za chybějící tři milióny měla v místech bývalé ledovací rampy vyrůst stoosmdesátimetrová hráz s vlnolamy, vstupy do vody a s navazující travnatou pláží.
Nestaví se ani na východní straně Boleváku. Zdejší strmý břeh měla zpřístupnit nová téměř čtvrt kilometru dlouhá cesta vedená po kamenném náspu. Tu by uvítali zejména invalidé - poprvé v historii by se jim otevřela možnost bez problémů objet na vozíku celý rybník. "V tomto případě sice máme potřebných 3,5 miliónu, ale stále ještě běží výběrové řízení," vysvětlil Frydrýn. "Začneme nejdříve v prosinci, ale spíše až příští rok. V každém případě musí být hotovo do července, kdy se Plzeň stane centrem turistické olympiády," ubezpečil. Úpravy plzeňských rybníků se tak smrskly na půlmiliónová protierozní opatření na jednom z břehů Šídlováku, kde začnou v říjnu vyrůstat dřevěné terasy a přibude vstup do vody.
Bahno u ledu
Minimálně o rok se odkládá i odbahnění Babylónu, které je známým turistickým centrem Domažlicka. "Zatím jsme nedostali potřebnou státní dotaci, naše žádost údajně ještě neprošla technicko-ekonomickou komisí fondu životního prostředí," podotkl místostarosta Domažlic Jaroslav Bauer (ČSSD), podle něhož má vytěžení více než čtyřiceti tisíc kubíků bahna stát zhruba 24 miliónů. Státní příspěvek by mohl činit osmdesát procent z této částky. "Bez dotace začít nemůžeme, je to škoda," dodal.
I kdyby dotace přišla teď, je již pozdě. "Září je pryč a s ním i čas vhodný na odchyt ryb a dalších vodních organismů, bez toho odbahnění začít nemůže," uvedl místostarosta. Příští šance přijde opět až v září. "Na jaře začít nelze, kvůli živočichům i rekreantům," doplnil.
Babylonu tak příští sezónu opět hrozí invaze sinic. "V případě našeho rybníka k jejich výskytu přispívají právě nánosy bahna. Vždyť do Babylonu až do zřízení kanalizace počátkem devadesátých let stékaly všechny splašky z okolní zástavby," uzavřel Bauer.
Další články v kategorii Podnikání
- Pekárenský gigant Agrofertu hlásí horší výsledky. Firma musí změnit strategii (21.07.2026)
- Standardizace versus řemeslo: Kam směřuje moderní pekárna? (19.07.2026)
- Inflace v EU v červnu klesla na 2,9 procenta, v ČR je druhá nejnižší (17.07.2026)
- Výrobce sirupů Kitl z Liberce chce uspět v Německu, vytvořil tam dceřinou firmu (17.07.2026)
- Kariéru ve Vídni vyměnil za život farmáře. Zachránil zdevastovaný statek (17.07.2026)
- Pivovar Radegast v Nošovicích zrekonstruuje linku na stáčení piva do lahví (17.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby na 2,4 mld. Kč a zisk na 143 mil. Kč (16.07.2026)
- Mattoni rekordně roste a plánuje další expanzi. Východní trhy ale vynechá (16.07.2026)
- Sněmovna schválila v EET i obnovu daňového zvýhodnění tichého vína jako daru (16.07.2026)
- Firmě Agro Jevišovice po předchozím propadu loni rostly tržby i zisk (16.07.2026)

Tweet



