Trasy pro cyklisty přibývají
07.07.2005 | Mladá fronta Dnes
Stačí jen, aby o víkendu moc nepršelo, a cyklotrasy ve středních Čechách jsou rázem plné výletníků na kolech. Okolí Prahy patří podle odborníků k nejoblíbenějším místům k cykloturistice, přestože kvalita povrchu stezek a služeb pro cyklisty stále není nejlepší. "Záleží hlavně na tom, zda místní zastupitelé jsou sami cyklisté a pravidelně jezdí na kole. V takových regionech to jde mnohem lépe," říká Jitka Vrkalová z internetového časopisu www.nakole.cz.
Cykloturistům i pěším začal letos na Příbramsku sloužit cyklobus, který jezdí o víkendech a ve sváteční dny. Turisté se s ním mohou dostat z Příbrami například na zámek Orlík, na Rožmitálsko, Sedlčansko a Dobříšsko. "Pokud se cyklobus osvědčí, počítáme s tím, že tuto službu rozšíříme," uvedl Petr Čihák, provozní ředitel společnosti Connex Příbram.
Na Sedlčansku v současné době vzniká 130 kilometrů nových cyklostezek a další vybavení pro turisty. Trasy jsou součástí projektu Sedlčanskem na kole, na nějž dostalo Sdružení obcí Sedlčanska 5,2 milionu korun z fondů Evropské unie. "Částkou přes jeden a půl milionu na projekt přispějí obce Sedlčanska. Za tyto peníze kromě cyklotras budujeme informační tabule, odpočívadla, infocentra a další vybavení," uvedla tajemnice Sdružení obcí Sedlčanska Štěpánka Barešová.Kladenský magistrát nechal vybudovat v bezprostředním okolí města cykloturistický okruh, který je určen pro všechny věkové skupiny.
Cyklotrasy v Posázaví se letos žádné úpravy nedočkají, ale občanské sdružení Podblanickem získalo dotace z evropských fondů a už nyní připravuje projekty na nové cyklotrasy kolem Blaníka. "Jde o sedmadvacet kilometrů nových cyklotras s odpočinkovými místy, lavičkami, informačními tabulemi," přiblížil Petr Zapletal ze sdružení Podblanickem. Navíc se pro cyklisty otevřou servisy, opravny i půjčovny jízdních kol. "Chtěli bychom nabídnout i naučné cyklotrasy, kde by byly panely se zajímavými informacemi. Cyklisté by také dostávali letáky o trasách, které budou tematicky rozdělené a povedou kolem památek nebo zajímavostí," doplnil Zapletal.
Letos si kvalitnějších služeb užijí cyklisté v okolí Sedlce-Prčic.
"Letos se zkvalitnily především služby jako ubytování a občerstvení v hospodách," uvedl Jaroslav Krejčí, provozovatel sportovního areálu Monínec. Společně s dalšími podnikateli vytvořil sdružení, které se zabývá sportovním vyžitím v okolí. "Připravujeme projekt s názvem Cyklisté vítáni. Vzniknou odpočinková místa, opravny i první pomoc při úrazech," dodal Krejčí.
Tipy na cyklovýlety
* 1. trasa Louňovice - Jevanské rybníky -Kostelec nad Černými lesy - Sázava - Propast - Voděradské bučiny - Louňovice Délka okruhu: 48 km Region: Posázaví
* 2. trasa Týnec nad Sázavou - Slapy - Kocába - Píkovice - Hornopožárský les - Týnec Délka okruhu: 58 km Region: Posázaví
* 3. trasa Údolí Kačáku - Lány - Křivoklát - Brdatka - Zbečno - Klíčava Délka okruhu: 52 km Region: Křivoklátsko
* 4. trasa Točník - Žebrák - Řebřík - údolí Berounky - Vraní skála - Točník Délka okruhu: 61 km Region: Berounsko
* 5. trasa Všenory - Řevnice - Dobříš -Skalka - Černolice - Všenory Délka okruhu: 62 km Turistický region: Brdy
* 6. trasa Liběchov - Harfenice a Had - Horní Vidim - Velký Borek - Mělník Délka: 59 km Region: Mělnicko
* 7. trasa Libice nad Cidlinou - Poděbrady - Nymburk - Poděbrady - Libice nad Cidlinou Délka okruhu: 22 km Region: Nymbursko
* 8. trasa Rakovník - Petrovice - Krakovec - Slabce - Rakovník Délka okruhu: 54,3 km Region: Rakovnicko
Další články v kategorii Podnikání
- Sladovnám Soufflet ČR v účetním roce 2024/2025 klesl zisk o 40 pct na 350 mil.Kč (15.07.2026)
- Evropští žalobci spustili trestní řízení kvůli dotacím pro Agrofert. Na mušce úředníci i politici (15.07.2026)
- Zetor po 80 letech končí v Brně s výrobou traktorů (14.07.2026)
- Vodňanská drůbež loni zvýšila zisk na 288,5 mil. Kč a obrat na 7,2 miliardy Kč (14.07.2026)
- Kolínský výrobce limonád chystá rozšíření výroby, stáčet chce i do plechovek (13.07.2026)
- Plzeňskému Prazdroji loni klesl vývoz piva do zahraničí o 7,9 procenta (13.07.2026)
- Bílinskou kyselku chce zachránit Kofola (13.07.2026)
- Bláznivý nápad tří kamarádů: Založili vlastní stát s minipivovarem a mají úspěch (10.07.2026)
- Budvaru loni o 1,3 procenta klesl zisk na 356,3 milionu korun, snížil se i obrat (10.07.2026)
- Inflace v červnu zpomalila na 1,5 procenta (07.07.2026)

Tweet



