Ptačí chřipka v ČR nehrozí, z Asie se k nám ptáci nevozí
26.10.2004 | Agris
Pracovníci Státní veterinární správy ČR (SVS) prověřili v uplynulých dnech všechny dovozy s výsledkem, že z jihovýchodní Asie do ČR žádní ptáci dovezeni nebyli, ani celní správou nebyl zachycen žádný pašovaný exemplář. Konstatoval to dnes tiskový mluvčí SVS Josef Duben v souvislosti s potvrzeným podezřením, že u orlů pašovaných z jihovýchodní Asie byla diagnostikována ptačí chřipka.
„Nedávná informace o podezření, že pašovaní orli z jihovýchodní Asie měli ptačí chřipku, se potvrdila. Letadlem přes Vídeň do Belgie totiž mířili v pašerákově příručním zavazadle z Bangkoku dva orli. Připomínáme, že orli jsou uvedeni na seznamu CITES, to znamená, že jsou obzvlášť chráněni. Dne 18. 10. je zde celníci objevili, a belgická pohraniční veterinární kontrola je nařídila, přestože nejevili známky onemocnění, utratit proto, že v jihovýchodní Asii se stále vyskytuje aviární influenza (ptačí chřipka). Laboratorní vyšetření pak 22. 10. potvrdilo, že ptáci byli nakaženi právě oním nebezpečným virem H5N1,“ informoval Duben.
V době od 18. 10. prošly pohraniční veterinární kontrolou v Bruselu dvě zásilky ptáků z Afriky, které jsou nyní pod úřední karanténou v Belgii a dalších šest zásilek, též z Afriky, které byly přepraveny do Holandska a Ruska. Kompetentní autority těchto zemí byly informovány, aby tak učinily taktéž. Tyto upřesňující informace obdržela ve včerejším pozdním odpoledni také SVS, a to z vyslanectví Belgického království.
„SVS připomíná, že ze zemí, kde se ptačí chřipka vyskytuje, se dovážet do EU, tudíž ani do ČR nesmějí žádní živí ptáci, ani násadová vejce, ani drůbež, ani tepelně neopracované výrobky z ní,“ zdůraznil Duben.
Další články v kategorii Podnikání
- Pekárenský gigant Agrofertu hlásí horší výsledky. Firma musí změnit strategii (21.07.2026)
- Standardizace versus řemeslo: Kam směřuje moderní pekárna? (19.07.2026)
- Inflace v EU v červnu klesla na 2,9 procenta, v ČR je druhá nejnižší (17.07.2026)
- Výrobce sirupů Kitl z Liberce chce uspět v Německu, vytvořil tam dceřinou firmu (17.07.2026)
- Kariéru ve Vídni vyměnil za život farmáře. Zachránil zdevastovaný statek (17.07.2026)
- Pivovar Radegast v Nošovicích zrekonstruuje linku na stáčení piva do lahví (17.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby na 2,4 mld. Kč a zisk na 143 mil. Kč (16.07.2026)
- Mattoni rekordně roste a plánuje další expanzi. Východní trhy ale vynechá (16.07.2026)
- Sněmovna schválila v EET i obnovu daňového zvýhodnění tichého vína jako daru (16.07.2026)
- Firmě Agro Jevišovice po předchozím propadu loni rostly tržby i zisk (16.07.2026)

Tweet



