Prohloubení vzájemné liberalizace agrárního obchodu mezi Českou republikou, Slovenskou republikou a Maďarskem
09.07.2003 | MZe ČR
Dne 4. července 2003 byl v rámci zasedání Společného výboru Středoevropské dohody o volném obchodu CEFTA ve slovinském Bledu podepsán Dodatkový protokol č. 14 k CEFTA, který zahrnuje výsledky jednání o prohloubení vzájemné liberalizace agrárního obchodu mezi Českou a Slovenskou republikou na straně jedné a Maďarskem na straně druhé. Nové koncese se mezi těmito zeměmi budou provádět již od 15. července 2003.
Pro více než 70 položek celního sazebníku bylo sjednáno prohloubení současné úrovně liberalizace tak, že obchod těmito položkami bude již před vstupem všech 3 zemí do Evropské unie probíhat od 15.7. 2003 bezcelně (u převážné většiny položek v rámci celních kvót) s výjimkou komodit víno a pivo, kde byla zachována současné úroveň celních sazeb ve výši 10%.
Z hlediska ekonomických zájmů České republiky se podařilo vyjednat výhodné koncese u všech významných komodit našeho exportního zájmu do Maďarska (řepkový olej, pivo, sýry, cukrovinky, těstoviny, výrobky z brambor, kvasinky, kečupy, omáčky a majonézy, potravinové přípravky aj.), které z hlediska finanční hodnoty představují rozhodující část českého agrárního vývozu do Maďarska. Dodatkový protokol č. 14 k CEFTA obsahuje celní koncese pro asi 70 % agrárního vývozu České republiky do Maďarska (hodnota 928 mil. Kč), realizovaného v letech 2000 - 2002. Na vývoz položek s nulovou celní sazbou nebudou poskytovány vývozní subvence.
Maďarská republika patří k tradičním a významným obchodním partnerům České republiky. V rámci zemí Dohody CEFTA Maďarská republika zaujímá třetí místo v celkovém objemu zahraničního agrárního obchodu České republiky (jak z hlediska vývozu, tak i dovozu), za Slovenskou republikou a Polskou republikou. Obecně lze konstatovat, že bilance liberalizovaného agrárního zahraničního obchodu České republiky s Maďarskou republikou vykazuje v posledních letech značné zpomalení tempa růstu našeho pasiva. Záporné saldo našeho agrárního obchodu s Maďarskou republikou dosahuje za posledních pět let úrovně 1,5 až 2,1 miliardy Kč, avšak za každoročního nárůstu vzájemného obchodu. Nejvýraznější meziroční nárůst exportu byl přitom zaznamenán u vepřového masa, řepkového oleje, sušeného mléka, bramborového škrobu a připravených brambor. Tato skutečnost se výrazně promítla do celkové bilance našeho agrárního zahraničního obchodu ve vztahu k Maďarské republice. Za rok 2002 dosáhla historicky nejvyšší hodnoty našeho agrárního vývozu, a to výše 1,33 miliardy Kč.
Další články v kategorii Podnikání
- Madeta je největší česká mlékárna, navazuje na táborské družstvo (27.04.2026)
- Pizza za padesát korun, víno za třináct. Tyto japonské restaurace od 70. let nezdražily (27.04.2026)
- PepsiCo jde proti proudu. V nelítostném prostředí její model není snadné napodobit (27.04.2026)
- Becherovka vstupuje na trh s tuzemáky. Posiluje v nejoblíbenější kategorii (23.04.2026)
- Agrofert může opět čerpat dotace, rozhodl SZIF na základě analýz (23.04.2026)
- Třímilionovou pokutu za falšování vína pro Vinařství Ludwig potvrdil i NSS (23.04.2026)
- Úsovsko a Agro 2000 kupují HS Kutná hora a Unikom, pod který spadá řada závodů (22.04.2026)
- České pekárenské technologie míří do USA: co to znamená pro obor (21.04.2026)
- Spolužáci ze střední si otevřeli pivovar. Receptury na pivo testovali na chalupě (20.04.2026)
- Novým obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je třiačtyřicetiletý Jan Krafka (20.04.2026)

Tweet



