Palas: lesy ČR budou moci samy obchodovat
22.02.2005 | Právo
Na základě nových smluv, jež vzejdou z výběrových řízení, budou moci Lesy ČR (LČR) samy obchodovat s dřívím. Ročně by tím měly navíc získat nejméně 700 miliónů korun. Na mezinárodní konferenci o správě lesů to v sobotu řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas. Podle něj by LČR měly většinu smluv, které mají uzavřeny s těžebními společnostmi, ukončit ještě letos.
Potřebu nové obchodní politiky LČR zdůvodňuje Palas tím, že za předchozího systému státní podnik chudl, zatímco těžební firmy bohatly. Ceny, za něž v minulosti LČR prodávaly dříví soukromým firmám, nebyly ani zdaleka tržními. Namísto toho, aby se razantně prosadila reforma vedoucí k nápravě, byly LČR svázány řadou účelově založených smluvních vztahů.
"V současné době stát garantuje na zhruba 1,3 miliónu hektarů lesa spoustě firem po dobu pěti let vykonávání všech lesnických prací na neměnné územní jednotce. To nemá ve světě obdoby," řekl už dříve Právu Palasův poradce Pavel Kitzberger.
Také Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že asi tři čtvrtiny smluv byly podepsány bez výběrového řízení a většinu dřeva podnik prodával tzv. nastojato, což není finančně výhodné. Výpověď některých smluv však začátkem letošního roku pozastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který požaduje, aby LČR neomezovaly činnost svých smluvních partnerů.
Snaha o změnu smluvních vztahů vyvolala nevoli soukromých lesnických firem. Palas ve snaze uklidnit situaci odvolal v lednu generálního ředitele LČR Kamila Vyslyšela a předsedu dozorčí rady Jana Grůzu.Nový šéf Lesů ČR vzejde z výběrového řízení, které podle Palase potrvá několik měsíců. Zatím tento státní podnik řídí výrobní ředitel Vladimír Blahuta.
Další články v kategorii Podnikání
- Inflace v EU v červnu klesla na 2,9 procenta, v ČR je druhá nejnižší (17.07.2026)
- Výrobce sirupů Kitl z Liberce chce uspět v Německu, vytvořil tam dceřinou firmu (17.07.2026)
- Kariéru ve Vídni vyměnil za život farmáře. Zachránil zdevastovaný statek (17.07.2026)
- Pivovar Radegast v Nošovicích zrekonstruuje linku na stáčení piva do lahví (17.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby na 2,4 mld. Kč a zisk na 143 mil. Kč (16.07.2026)
- Mattoni rekordně roste a plánuje další expanzi. Východní trhy ale vynechá (16.07.2026)
- Sněmovna schválila v EET i obnovu daňového zvýhodnění tichého vína jako daru (16.07.2026)
- Firmě Agro Jevišovice po předchozím propadu loni rostly tržby i zisk (16.07.2026)
- Oběd v restauraci už vyjde na více než 200 korun (15.07.2026)
- Sladovnám Soufflet ČR v účetním roce 2024/2025 klesl zisk o 40 pct na 350 mil.Kč (15.07.2026)

Tweet



