MZe chybí na příští rok 11 mld., asi tři mld. se podařilo vyřešit
23.08.2004 | ÚZPI
Ministerstvu zemědělství chybí na příští rok stále ještě asi 11 miliard korun. Zhruba tři miliardy z požadovaných 14 miliard mají být po dohodě s ministerstvem financí pokryty převodem příjmů z EU do rozpočtu MZe. Resort celkem pro příští rok potřebuje 46 miliard korun. Schází peníze na národní podpory a přímé platby zemědělců a také pro vodní hospodářství a pozemkové úpravy. ČTK to řekl vedoucí odboru komunikace MZe Pavel Kovář.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas dříve uvedl, že resortní požadavek je striktní a neměnný. "Odmítáme všechny návrhy, které byly dosud k dispozici. Není možné si myslet, že zemědělství bude polštář pro reformu veřejných financí," prohlásil k návrhům zemědělského rozpočtu prezident Agrární komory Václav Hlaváček.
MZe se dosud s ministerstvem financí dohodlo, že příští rok bude plně pokryto spolufinancování Horizontálního plánu rozvoje venkova a operačního programu, které slouží k čerpání evropských fondů. Resort ale nemá vyřešeno financování národních podpůrných programů, jako jsou dotace na genetický materiál, závlahy či likvidaci těl uhynulých zvířat.
Chybějí také peníze na národní dorovnání přímých plateb. Rolníci dostanou z EU příští rok 30procentní platby proti kolegům z bývalé patnáctky. Stát je může dorovnat na 60 procent. Dorovnání je ale zatím pod úrovní letošního roku, kdy platby mají činit 48 procent.
Pokud jde o vodní hospodářství, má MZe 900 milionů korun na činnost povodí. Peníze se ale nedostávají na budování vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Na pozemkové úpravy resort ročně vynaložil 700 milionů korun. Na příští rok zdroje nemá, požaduje 1,7 miliardy korun.
Další články v kategorii Podnikání
- Zelenskyj kritizuje Izrael za přijímání ruských lodí s kradeným obilím (29.04.2026)
- Další krach ve skupině Twist. Zmrzlinová firma je v úpadku kvůli rozteklým nanukům (29.04.2026)
- Madeta je největší česká mlékárna, navazuje na táborské družstvo (27.04.2026)
- Pizza za padesát korun, víno za třináct. Tyto japonské restaurace od 70. let nezdražily (27.04.2026)
- PepsiCo jde proti proudu. V nelítostném prostředí její model není snadné napodobit (27.04.2026)
- Becherovka vstupuje na trh s tuzemáky. Posiluje v nejoblíbenější kategorii (23.04.2026)
- Agrofert může opět čerpat dotace, rozhodl SZIF na základě analýz (23.04.2026)
- Třímilionovou pokutu za falšování vína pro Vinařství Ludwig potvrdil i NSS (23.04.2026)
- Úsovsko a Agro 2000 kupují HS Kutná hora a Unikom, pod který spadá řada závodů (22.04.2026)
- České pekárenské technologie míří do USA: co to znamená pro obor (21.04.2026)

Tweet



