Fiala bude s komorami jednat o rostoucích nákladech zemědělců a potravinářů
02.02.2023 | ceskenoviny.cz
Premiér Petr Fiala (ODS) se dnes sejde s prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem a prezidentkou Potravinářské komory ČR Danou Večeřovou. Mají jednat hlavně o rostoucích nákladech zemědělských a potravinářských firem a o zvyšujících se cenách elektrické energie a plynu.
Na rostoucí náklady pro zemědělské podniky svazy upozorňují již delší dobu. Loni výrazně začaly stoupat ceny plynu i elektrické energie v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Z loňského průzkumu Agrární komory mezi více než 170 podniky vyplynulo, že třem čtvrtinám podniků se zvedly celkové náklady do 50 procent proti roku 2021. Přes polovina respondentů uvedla, že nejvýraznější růst zaznamenali u hnojiv, dále jim zdražovaly také pohonné hmoty, elektrická energie nebo například krmné směsi. Zhruba pětině firem náklady vzrostly více než dvojnásobně.
V průzkumu také 80 procent firem uvedlo, že muselo začít šetřit a že úsporná opatření plánují i na letošní rok. Podle komory společnosti uvažují o omezení chovů prasat, drůbeže, skotu nebo pěstování náročnějších plodin.
Český statistický úřad (ČSÚ) v prosinci uvedl, že tempo růstu zemědělského odvětví bude za minulý rok meziročně nižší než tempo růstu nákladů spojených se zemědělskou činností. Zemědělci loni podle ČSÚ zvýšili ceny u rostlinných výrobků o 37,1 procenta a u živočišných výrobků o 24,4 procenta.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- České značky vítězí. Zákazníci stále častěji sahají i po domácích potravinách (05.12.2025)
- SVS vymezila rizikovou oblast s opatřeními proti šíření ptačí chřipky (05.12.2025)
- FAO: Světové ceny potravin třetí měsíc klesly, sklizeň obilovin bude rekordní (05.12.2025)
- Na čistší a ekologičtější železniční dopravu míří z Modernizačního fondu dalších téměř 11 miliard korun (05.12.2025)
- Ničivé počasí v části Asie není náhoda, ale klimatické varování, tvrdí vědci (05.12.2025)
- Státy EU a europarlament se shodly na odkladu nařízení o odlesňování o další rok (05.12.2025)
- Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný (05.12.2025)
- Předvánoční novinkou Lesů ČR je prodej dárkových poukazů na zvěřinu a výrobky z ní (05.12.2025)
- Pořadatelé oznámili jména šesti finalistů soutěže Vinařství roku (05.12.2025)
- Hospodářství je srdcem naší rodiny, říkají čerství držitelé ocenění Farma roku 2025 (05.12.2025)

Tweet



