Maloobchodní tržby klesají 7 měsíců, v listopadu to bylo o 8,7 pct.
12.01.2023 | ceskenoviny.cz
Maloobchodní tržby v Česku klesají v meziročním srovnání sedm měsíců za sebou. V listopadu loňského roku pokles zpomalil na 8,7 procenta z říjnových 9,9 procenta. Tržby se ale zvýšily pouze v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky. Vyplývá to z revidovaných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby snížily o 0,3 procenta.
"Pokles tržeb maloobchodu v meziročním srovnání pokračoval i v listopadu. Oproti předchozímu měsíci se však pokles zmírnil u prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží, u prodeje potravin se pokles tržeb naopak prohloubil," uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Tržby za nepotravinářské zboží klesly v listopadu o 9,6 procenta, za potraviny o 9,2 procenta a za pohonné hmoty o 2,1 procenta.
Tržby v drogeriích se proti předloňskému listopadu zvýšily o 2,8 procenta. "Ostatní hlavní sortimentní typy specializovaných prodejen s nepotravinářským zbožím vykázaly pokles tržeb. Pokles vykázaly i prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, kterým v předchozích 19 měsících tržby meziročně rostly," uvedla ředitelka odboru statistiky obchodu ČSÚ Marie Boušková.
Lékárny v meziročním srovnání utržily o 5,8 procenta méně. V prodejnách s výrobky pro domácnost klesly tržby o 12 procent, v prodejnách elektroniky o 8,4 procenta a v obchodech s oděvy a obuví o 5,1 procenta. "Tržby za potraviny klesly ve specializovaných prodejnách o 13,6 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o devět procent. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 2,9 procenta," dodali statistici. Internetovým a zásilkovým obchodům se tržby snížily o 9,8 procenta.
Údaj o tržbách nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel. Tržby za tyto činnosti se v listopadu meziročně snížily o 1,7 procenta, proti říjnu vzrostly o 0,8 procenta. V dílčích číslech útraty za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů se proti předloňskému listopadu snížily nepatrně o 0,1 procenta a za opravy klesly o 7,3 procenta.
Autor ČTK
Další články v kategorii
- Varování pro spotřebitele: salmonela v čerstvých krůtích plátcích (31.07.2026)
- Plavební stupeň Děčín vstupuje do nové etapy. Výstavba by mohla začít už v roce 2029 (31.07.2026)
- Ministerstvo chce zvýšit porážky skotu v ČR na 370.000 ročně z loňských 217.000 (31.07.2026)
- V zavřené pobočce KFC chce organizace otevřít muzeum empatie s kuřaty (31.07.2026)
- Ptačí chřipka je v Austrálii. Vědci hlásí desítky případů a obávají se šíření (31.07.2026)
- MZe: Spotřeba drůbežího roste, soběstačnost ale klesá, je třeba víc zpracovávat (31.07.2026)

Tweet



