Nové požadavky na dovoz ovoce a zeleniny ze třetích zemí
02.02.2022 | ÚKZÚZ
Tisková zpráva – Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) upozorňuje dovozce na zásadní změnu v dovozních fytosanitárních podmínkách pro některé druhy ovoce a zeleniny. Změny mají za cíl předcházet zavlékání, usídlení a šíření škodlivých organismů rostlin na území Unie.
Od 11. dubna 2022 vstoupí v účinnost nové fytosanitární požadavky pro dovoz rostlinných komodit do Evropské unie, které se týkají vybraných druhů ovoce a zeleniny, a souvisejících karanténních původců chorob a škůdců.
Konkrétně se jedná o plody láhevníku Annona (graviola), papáje Carica papaya z Afriky a Asie, guajavy - Psidium gujava, papriky Capsicum a druhů rodu Solanum z Afriky a Asie, hořké okurky Momordica ze všech třetích zemí, papriky Capsicum a rajčete Solanum lycopersicum z Bolívie, Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Spojených států amerických, plodů druhů z čeledi Solanaceae původem z Austrálie, amerického kontinentu a Nového Zélandu a plodů druhů rodu Citrus, Fortunella, Poncirus, Mangifera a Prunus ze všech třetích zemí.
Vyvážející země jsou povinny předem poskytnout pro EU garance k potvrzení statutu výskytu škodlivých organismů v místě produkce. Jedná se zejména o garantování země nebo konkrétní oblasti prosté výskytu dotčených škodlivých organismů. Podrobné informace o aktuálních dovozních požadavcích, vyplývajících z prováděcího nařízení Komise (EU) 2021/2285 uvádíme na webu ÚKZÚZ – Dovoz a vývoz rostlin.
V případě pochybností k provedení certifikace zásilek se může úřední orgán země vývozu obrátit přímo na ÚKZÚZ.
ÚKZÚZ doporučuje dovozcům, aby si ověřili u svých dodavatelů, že vyvážená produkce splní nové podmínky EU. Pokud podmínky nebudou splněny, zásilky budou při dovozní kontrole odmítnuty.
Další články v kategorii
- Los Emil je v Rakousku celebritou, vyšla o něm knížka pro děti (20.03.2026)
- V Plzeňském kraji mírně klesl počet dojnic i výroba mléka, dojivost se zvýšila (20.03.2026)
- Paraziti nejsou maličkost. Majitelé mazlíčků netuší rizika a tápou v prevenci (20.03.2026)
- Do okrajových částí Brna pronikají divočáci, pomáhají odchytové klece nebo dron (20.03.2026)
- Souběh událostí, které skončí velkým zdražením. Expert popsal, co je další na řadě (20.03.2026)
- Prezident mezi krávami: Petr Pavel navštívil 1. zemědělskou v Chorušicích (20.03.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 19.3.2026 (20.03.2026)
- BILLA je na Velikonoce připravena. Nárůsty prodejů eviduje už 3 týdny před svátky. Nově do portfolia zařazuje i značku masa Vocílka Premium (19.03.2026)
- Nové ohnisku ptačí chřipky, bylo potvrzeno ve Starém Bydžově na Královéhradecku (19.03.2026)
- Jarní střih švestek rozhoduje o úrodě. Poradíme, kdy vzít nůžky a jak řezat (19.03.2026)

Tweet



