Petice SVOL vyzývá vládu a Parlament ČR k řešení situace vlastníků malolesů
04.11.2021 | svol.cz
Probíhající kůrovcová kalamita obnažila problémy vlastníků lesů malých výměr, kteří se v důsledku nefunkčního modelu státní správy lesů i neefektivního systému činnosti odborného lesního hospodáře ocitli prakticky bez jakékoliv pomoci státu při ochraně lesů i následné obnově a výchově lesních porostů. SVOL proto inicioval petici „Za podporu dobrovolného sdružování vlastníků lesů a zajištění trvale udržitelného hospodaření v malolesích i do budoucna“. Až do 30. ledna 2022 na ni bude sbírat podpisy občanů ČR.
Od petice si SVOL slibuje, že se vláda a zákonodárci konečně začnou problematikou zabývat a naleznou pro ni vhodná řešení. „Neexistence fungujících sdružení vlastníků je jednou z několika příčin žalostného stavu našich lesů,“ uvádí Jiří Svoboda, předseda SVOL a pokračuje: „Malí vlastníci byli po nástupu kůrovcové kalamity ponecháni napospas, a byli vystaveni situaci, kterou nedokázali zvládnout. Ve velké většině postrádali informace a obchodní vazby v okamžiku, kdy bylo třeba urychleně těžit a zejména asanovat a prodávat dříví. SVOL jako jediná organizace sdružující nestátní vlastníky lesů má morální povinnost pomoci i těm vlastníkům, kteří se patrně nikdy nestanou naším členem, ačkoliv bychom je samozřejmě v našich řadách rádi uvítali.“
Podpora vzniku a činnosti dobrovolných sdružení je podle SVOL jediným řešením, jak může stát účinně a efektivně pomoci právě vlastníkům lesů malých výměr. I jejich lesy plní rozličné ekologické, sociální a ekonomické funkce využívané celou veřejností. Vedle nutnosti podpory biologické rozmanitosti lesů a jejich adaptace na současnou klimatickou změnu u nich nelze opomenout ani potřebu hospodářského rozvoje venkovských oblastí.
Při jednání s politiky i vedením a pracovníky Ministerstva zemědělství SVOL mnohokrát upozorňoval na neutěšenou pozici vlastníků lesů malých výměr v ČR a předložil i návrhy na řešení situace. Již v r. 2015 připravil návrh novely zákona o lesích, kde řešil i tuto problematiku. Přes slibně se vyvíjející jednání se ale nepodařilo novelu postoupit do legislativního procesu. V roce 2020 SVOL úspěšně prosadil do opatření a nástrojů vládou schválené Koncepce státní lesnické politiky a jejího Aplikačního dokumentu odstranění překážek pro různé formy sdružování vlastníků lesů. Termín pro splnění tohoto úkolu byl MZe stanoven na rok 2026.
Na základě podnětů svých členů, ale i zkušeností tisíců dalších drobných vlastníků je SVOL přesvědčen o nutnosti začít pracovat na změně lesnické legislativy a řešení problémů správy malolesů co nejdříve.
Občané ČR prostřednictvím Petice žádají vládu a Parlament České republiky, aby:
- Vzaly na vědomí význam obhospodařování lesů malých výměr v souvislosti s klimatickou změnou.
- Pro účinnou a efektivní pomoc drobným vlastníkům při obhospodařování jejich lesních majetků (zejména při ochraně proti kůrovci, obnově kalamitních holin a výchově nově založených lesních porostů) urychleně přijaly změnu legislativy umožňující dobrovolné sdružování drobných vlastníků lesů, zejména formou tzv. službových spolků.
- Vyčlenily ve státním rozpočtu adekvátní finanční prostředky k nastartování procesu sdružování lesních majetků malých výměr a podpoře jejich činnosti.
Krajem typickým velkým množstvím menších lesních majetků jsou například Vysočina, Jihočeský kraj nebo Středočeský kraj. Předseda regionální organizace SVOL Miroslav Pacovský podotýká: „Nestátní vlastníci ve Středočeském kraji si rozhodně nemyslí, že kůrovcová kalamita je za námi a je třeba varovat před přehnaným optimismem i co se týče vývoje cen za dřevo, kde tyto tržby jsou rozhodujícím příjmem vlastníků lesů, což nám ukazuje závěr roku, kdy opětovně dochází k poklesu cen. Tuto nepříznivou situaci rozhodně neulehčila podpora státu s přiznanou částkou na m3, v případě kompenzace za nižší zpeněžení jehličnatého dřeva za rok 2020. Sdružování vlastníků lesů podle všech poznatků z praxe vidím jako krok správným směrem.“
Další články v kategorii
- Proč jíst dávnou potravinu chudých? Snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi (21.03.2026)
- SVS: V klobáse od Řeznictví a uzenářství Bylany byla zjištěna listerie (20.03.2026)
- Ministerstvo posune příjem žádostí o zemědělské investice z letošního podzimu na jaro příštího roku (20.03.2026)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 11 (20.03.2026)
- Policie eviduje za loňský rok v Česku 17 úmrtí spojených s kratomem (20.03.2026)
- Autu, jež přepravovalo u Českých Budějovic dobytek, chybělo jedno kolo (20.03.2026)
- Horské ekosystémy se mění v důsledku oteplování pětkrát rychleji než lesy a louky (20.03.2026)
- Los Emil je v Rakousku celebritou, vyšla o něm knížka pro děti (20.03.2026)
- V Plzeňském kraji mírně klesl počet dojnic i výroba mléka, dojivost se zvýšila (20.03.2026)
- Paraziti nejsou maličkost. Majitelé mazlíčků netuší rizika a tápou v prevenci (20.03.2026)

Tweet



