Réva má co dohánět, letošní počasí jí nepřeje
11.05.2021 | Bohemia Sekt
Ledoví muži přinesou ochlazení, vinaři ale doufají, že mrazy už pominuly.
Počasí posledních dní a týdnů je jako na houpačce. Mrazíky potrápily nejednoho pěstitele, nejinak tomu bylo i u vinařů, kteří bedlivě sledovali stav teploměrů. Zatím poslední obavy panovaly o víkendu, kdy předpovědi hlásily i teploty pod nulu. Ledoví muži, kteří s sebou podle pranostik přinášejí citelné ochlazení a s ním i případné ohrožení budoucí úrody, se podle předpovědi na vývoji počasí podepíšou, teploty by ale pod nulu klesnout neměly. Réva má co dohánět, její vegetace je kvůli nízkým teplotám o dva až tři týdny opožděná. Zásadní je termín kvetení révy.
Příliv studeného vzduchu od severu během víkendu s sebou přinesl i teploty pod nulu, chvilkové mrazíky ale keře révy naštěstí přestály. „Počasí si s námi v poslední době pohrávalo, teploty na vinicích se však držely hodnot, které pro rašící révu nebyly zničující. Keře révy nízké teploty naštěstí ustály,“ říká Josef Svoboda, vinohradnický manažer společnosti BOHEMIA SEKT.
Vinaře trápí dlouhodobý vývoj teplot. Réva kvůli nízkým teplotám roste pomalu, její vegetace je opožděná o několik týdnů. „Očka révy jsou teď buď ve stavu včelky, nebo již můžeme pozorovat první lístky. Dosavadní růst je ale pomalý, nízké teploty vegetaci brzdí a ta je o dva až tři týdny opožděná. Réva pozitivně reaguje na teploty nad 10 °C. Pro rychlý start bychom tuto teplotu potřebovali i v nočních hodinách,“ vysvětluje Josef Svoboda. Ani předpověď do konce května neslibuje takové teploty, jaké by si vinaři přáli. Pro budoucí úrodu je klíčový termín kvetení révy. To by mělo nastat ideálně v první polovině června. Vinaři se však obávají, zda réva nabraný skluz dokáže včas dohnat.
Další články v kategorii
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)

Tweet



