Situace v Česku: Okurky plesnivějí a jsou dražší, kopr je nedostatkový

Méně okurek a téměř žádný kopr pro zavařování nakladaček hlásí pěstitelé i zahrádkáři na jihu Moravy. Letošní okurky tak budou vzácnější a také dražší. Okurkám škodil chlad na začátku léta a také vydatné srážky. „Když je vláhy moc, okurky se topí. Aktuálně trpí především plísněmi,“ uvedla Dagmar Prekopová z tasovické společnosti Lukop. Lidem chybí i kopr. „Poničili ho mšice, různí škůdci a také slimáci. Lidi ho hodně shání,“ pokračovala Prekopová.

Na Znojemsku je dnes největším pěstitelem okurek akciová společnost Novák konzervárna. Okurky pěstuje na 80 hektarech. Problémy mají i tam. „Na okurkách jsou plísně a bude náročné je udržet v dobrém stavu,“ naznačil spolumajitel konzervárny Bohuslav Novák.

Dodal, že úroda okurek může být až o čtyřicet procent nižší ve srovnání s předchozími roky. „Největším problémem byly chladné měsíce červen a červenec. Okurky špatně zakládaly porosty . Noční nízké teploty jim vůbec nesvědčily,“ přiblížil. Společnost část okurek pro zpracování i dokupuje. „Na volném trhu jsou dražší o třicet až padesát procent ve srovnání s loňským rokem,“ doplnil Novák.

Předseda břeclavského Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Pavel Rus potvrdil, že zavařovat okurky s čerstvým koprem bude letos velký problém. „Kopr letos skutečně není nikde,“ konstatoval.

Špatnou sklizeň okurek a absenci kopru potvrdila i zahrádkářka Vladimíra Molíková, která před třemi roky ve Znojmě vyhrála soutěž o nejlepší sterilovanou okurku. „Je to tak. Okurek jsem letos zavařila o polovinu méně než loni. A kopr prostě není. Použila jsem zbytky z loňska,“ dodala Molíková.

Ceny okurekV roce 2019 se cena okurek nakladaček pohybovala kolem 25 korun za kilogram.Letos jsou k sehnání od 35 korun do 60 korun za kilogram.Okurky salátové jsou letos k mání od 15 korun do 40 korun za kilogram.

Autor: Dalibor Krutiš

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info