Úroda obilovin na jihu Moravy bude srovnatelná s loňskem

Úroda základních obilovin, tedy pšenice, ječmene, žita, ovsa a tritikale, bude letos o 1,6 procenta nižší než v loňském roce. Podle aktuálně zveřejněných odhadů Českého statistického úřadu (ČSÚ) sklidí zemědělci v kraji 795.579 tun obilovin. Odhady vycházejí z údajů k 10. červnu.

Statistici očekávají, že hektarový výnos obilovin bude letos 5,19 tuny na hektar, tedy vyšší než loni, kdy dosáhl 5,17 tuny. O 3300 hektarů se ale letos zmenšila plocha, která je základními obilovinami osetá, a to na 153.224 hektarů. I při vyšším výnosu tak bude letošní sklizeň podle odhadů o 1,6 procenta nižší a měla by dosáhnout 795.579 tun.

V meziročním srovnání letos sklidí jihomoravští zemědělci méně pšenice, která je nejčastěji pěstovanou plodinou v kraji. Hlavním důvodem je to, že ji letos pěstují na ploše o 6300 hektarů menší. Bude-li hektarový výnos podle očekávání 5,35 tuny, což je o 0,07 tuny více, bude meziroční pokles 4,4 procenta.

Naopak z obilovin by se měla nejvíce meziročně zvýšit úroda ovsa, který zemědělci pěstují letos na ploše 2100 hektarů, což je o 253 hektarů víc. Sklizeň ovsa by tak měla být letos o 29 procent vyšší.

Na menší ploše letos jihomoravští zemědělci vyseli řepku. Její osevní plocha se zmenšila o 5400 hektarů na 34.100 hektarů, sklizeň tak pravděpodobně bude o 13,4 procenta nižší než loni.

Český statistický úřad ale sleduje i vývoj sklizně u některých druhů ovoce. Zatímco letošní rok by měl být příznivější pro pěstitele jahod, výrazný propad předpokládají u třešní. Důvodem propadu sklizně, která pravděpodobně dosáhne pouze 27 procent loňské úrody, je jednak snížení počtu stromů, ale také propad výnosu třešní. Při odhadovaném výnosu 1,29 kilogramu na jeden strom, což je nejnižší hodnota mezi kraji, se letos na jihu Moravy sklidí pouze 39 tun třešní. To je nejméně od roku 2002.

Zcela nadprůměrná bude podle odhadu statistiků sklizeň rybízu. Zatímco loni zemědělci z jednoho keře sklidili 0,4 kilogramu rybízu, letos by to mělo být 1,61 kilogramu, sklizeň by tak měla být ve srovnání s loňským rokem čtyřnásobná a mohla by dosáhnout 358 tun tohoto ovoce.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info