Česká republika žádá o obnovení statusu země prosté ptačí chřipky
15.06.2020 | SVS ČR
Státní veterinární správa (SVS) zaslala Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) prohlášení, že k dnešnímu dni je Česká republika oficiálně bez výskytu vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky). Dnes totiž uplynuly přesně tři měsíce od dne likvidace posledního ohniska na území ČR, které se nacházelo v komerčním chovu drůbeže ve Slepoticích na Pardubicku. Po oficiálním schválení statusu země prosté pro ČR ze strany OIE může dojít k uvolnění omezeného obchodování s drůbeží a drůbežími produkty se třetími zeměmi (státy mimo EU).
V letošním roce byla na území České republiky postupně vyhlášena dvě ohniska ptačí chřipky v chovech drůbeže. První letošní ohnisko bylo potvrzeno 18. ledna 2020 v malochovu drůbeže v obci Štěpánov nad Svratkou na Vysočině. Jednalo se o první případ nákazy v chovu na území ČR od roku 2017. Druhým letos zasaženým chovem byl komerční chov drůbeže ve Slepoticích 17. února 2020. Od tohoto data již k dalšímu výskytu ptačí chřipky na území České republiky nedošlo.
„Věříme, že poté, co bude Světovou organizací pro zdraví zvířat ČR znovu oficiálně uznána, že je zemí bez výskytu ptačí chřipky, dojde ze strany třetích zemí v brzké době ke zrušení veškerých omezení bránicích plnému obchodování s drůbeží,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii
- MZe zjednoduší pravidla dotací na nákup technologií a rekonstrukci lesních cest (03.03.2026)
- Olomouc chce odkoupit sbírkové skleníky. Chystá jejich velkou a drahou opravu (03.03.2026)
- K zastropování dotací s předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem na CNN Prima NEWS (03.03.2026)
- Ministerstvo zemědělství ulehčí byrokratické povinnosti zemědělců a upraví některé podmínky pro hospodaření šetrné k přírodě (03.03.2026)
- MAPA: V Česku bude mimořádně teplý týden. Sníh a mráz ale neřekly poslední slovo (03.03.2026)
- Slovenský úřad začal posuzovat ovládnutí dvou pekáren skupinou Agrofert (03.03.2026)
- Výrobci potravin v Libereckém kraji se mohou hlásit do soutěže o výrobek roku (03.03.2026)
- Skupina Bohemia Sekt prodala loni přes 30 mil. lahví, meziročně o čtyři pct více (03.03.2026)
- Kvůli hnízdění ohrožených ptáků platí omezený vstup do národního parku (03.03.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 2.3.2026 (03.03.2026)

Tweet



