Ministr Jurečka: Systém vodních nádrží pomohl zabránit povodním, přestože na Zlínsku napršelo v noci přes 100 mm srážek
02.08.2016 | MZe ČR
Jak důležitou roli při zvládání povodňového ohrožení hraje promyšlená manipulace s vodními nádržemi, se v noci na dnešek ukázalo na Zlínsku. Vodohospodáři včasným zásahem zabránili velkým škodám na majetku a předešli ohrožení zdraví lidí v okolí řek.
„V okolí vodního díla Fryšták spadlo včera večer za hodinu a půl 76 milimetrů srážek, přítoky se během chvíle dostaly až na třetí stupeň povodňové aktivity a bylo nutné okamžitě na situaci reagovat. Vodohospodáři ihned zvýšili odtok z nádrže, která tak dokázala zadržet velké množství vody,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Zvýšit odtok bylo současně nutné i u nádrže Bystřička, její hladina vzrostla během několika desítek minut o 16 centimetrů, u nádrže Fryšták pak o 12 centimetrů. Naopak u vodní nádrže Slušovice nechali vodohospodáři minimální odtok, aby se nezhoršovala situace v povodí pod nádrží, kde se rychle zvýšily hladiny na přítocích Dřevnice.
„Důležitost vodních staveb se ukazuje právě v takovýchto krizových situacích, kdy musíme okamžitě reagovat. Díky tomu zabráníme velkým škodám,“ uvedl ministr Jurečka.
Na některých místech v noci napadlo přes 100 milimetrů srážek. Nejvíce, celkově 106,7 milimetrů, ve Fryštáku. V Bystřičce spadlo 65 milimetrů srážek, v Horní Bečvě 61,7 milimetrů, ve Staré Huti 87,1 milimetrů, v Přerově 78 milimetrů a ve Vsetíně 73,3 milimetrů srážek. Vodní toky v horních částech povodí byly ráno již po kulminaci a postupně klesaly, naopak rostly průtoky v nižších úsecích vodních toků. Situace by se měla během dne postupně uklidňovat.
Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 14.1.2026 (15.01.2026)
- Jsou postrachem rybářů, denně spořádají i kilo ryb. Jihočeští vědci testují novou past na kormorány (14.01.2026)
- Kiwi pro zdraví střev? Je to oficiální, má na to certifikát EU (14.01.2026)
- Ministr zemědělství odvolal generálního ředitele Lesů ČR, na uvolněný post vypíše Ministerstvo výběrové řízení (14.01.2026)
- Zisk zemědělců v ČR loni meziročně stoupl víc než dvojnásobně (14.01.2026)
- INFEKCE: Ptačí chřipka - nekrmte nejen labutě, nejen pečivem (14.01.2026)
- Nenápadné éčko v jogurtech i šunce: Karagenan může dráždit střeva (14.01.2026)
- Pivovar Svijany vyrobil loni meziročně o šest procent méně, dokončuje novou varnu (14.01.2026)
- Správa KRNAP s ministerstvem vykoupily 13 hektarů pozemků pro ochranu přírody (14.01.2026)
- Nestlé Česko s.r.o. informuje o stažení dalších potravin pro děti, z řady Beba a Alfamino (14.01.2026)

Tweet



