Madetě se podařilo vrácené zboží z Ruska prodat do řetězců

Jihočeské Madetě se podařilo zobchodovat zboží vrácené z Ruska. Kamiony naložené výrobky se vrátily hned poté, co Rusko zveřejnilo seznam zemědělských a potravinářských produktů, na které uvalilo embargo kvůli konfliktu na Ukrajině. Nivu se podařilo zobchodovat v tuzemských řetězcích. Zaměstnanci se nepropouští. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Marta Faktorová.

"Vrátily se nám kamiony naložené našimi výrobky, mimo jiné skoro 15 tunami nivy. Měsíčně na ruský trh putovalo celkem 60 tun, na český pro porovnání 20 tun," uvedla mluvčí.

Vrácené bochníky Nivy se po rozbalení a následném nezbytném ošetření a kontrole přebalily z ruských do českých obalů a podařilo se je zobchodovat v tuzemských řetězcích. Výrobky s etiketami v azbuce, u nichž by přebalení bylo příliš nákladné, jako například porce nivy a sýrové dorty, se prodávají v podnikové kantýně. "Zájem je velký, denně se například v českobudějovické kantýně prodá tisíc kusů Zlaté nivy v porcích," uvedla mluvčí.

Madeta kvůli sankcím musela omezit výrobu v českokrumlovském závodě, kde se niva vyrábí. Běžně se tam pracovalo šest dnů v týdnu, tento týden se vyrábí jenom tři a příští týden výroba najede na čtyři dny. "Propouštění zaměstnanců je až to nejkrajnější řešení, zatím není na pořadu dne," uzavřela mluvčí.

Sankce budou platit rok a na Madetu budou mít dopad. Firmě se dařilo v posledních letech export do Ruska zvyšovat. Letos tam plánovala vyvézt zboží za zhruba 200 milionů korun z více než pětimiliardového obratu.

Největší dopad sankce budou mít na českokrumlovský závod, kde se vyrábí Rusy velmi oblíbená Niva. Měsíčně jí do Ruska Madeta vyvážela 60 tun a její export meziročně nejrychleji rostl. Do povolení vývozu do Ruska firma investovala miliony korun.

Čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz do Ruska přijdou do konce roku na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Nejvíce embargo dopadne na tuzemské mlékárny. Další problémy může výrobcům způsobit očekávaný přetlak nabídky zboží na trzích EU. Na svém webu to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství. Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory Dany Večeřové mohou škody v důsledku poklesu cen komodit být pro tuzemské producenty až miliardové.

Madeta v pololetí zvýšila tržby o19 pct na 3,05 miliardy Kč

Jihočeská Madeta, největší zpracovatel mléka v zemi, zvýšila v pololetí tržby i zisk. Tržby vzrostly o 480 milionu korun na 3,05 miliardy korun, zisk před zdaněním je 61 milionů korun. Výsledek odráží mimo jiné větší množství nakoupeného a zpracovaného mléka. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Marta Faktorová.

Madeta v pěti výrobních závodech zpracovala přes milion litrů mléka denně, což je meziročně asi o 100.000 víc. Vykupuje ho od 256 dodavatelů z jižních a středních Čech a Vysočiny. Se všemi dodavateli mléka má uzavřené dlouhodobé smlouvy, ve většině případů na dobu čtyř let. V červenci Madeta vykupovala litr mléka v průměru za 9,54 koruny, což je meziročně o 1,23 Kč více.

Do ročního výsledku se pravděpodobně promítnou sankce Ruska kvůli konfliktu na Ukrajině, které zakázalo dovoz mléčných výrobků. Z Madety směřovalo loni asi 20 procent zboží do zahraničí. Slibně se vyvíjel právě obchod s Ruskem. "Čtyři pět let se snažíme dostat v co největších objemech na ruský trh, když se nám to podaří, a indexově to narůstá neuvěřitelně, z 200 milionů korun bychom mohli být v příštím roce na třistamilionových tržbách, tak se to zhatí," uvedl předseda představenstva Milan Teplý. Největší dopad budou mít podle něj sankce na českokrumlovský závod, kde se vyrábí Rusy velmi oblíbená Niva. Měsíčně jí do Ruska Madeta vyvážela 60 tun a její export meziročně nejrychleji rostl.

Madeta letos bude investovat do modernizace 175 milionů korun. Jedná se mimo jiné o investice do obnovy výrobních technologií, například do nové baličky jogurtů a zakysaných krémů v jindřichohradeckém závodě. Další investice jsou určeny na pokračující přípravy přesunu výroby z Řípce do Plané nad Lužnicí. Týkají se třeba úprav prostor, pilotáže a stavby objektu, kam se z Řípce přestěhuje výroba Blaťáckého zlata, tavírna a plátkovna sýrů.

"K již dokončené investici patří také rozšíření kapacity pro výrobu sýrů niva v Českém Krumlově, ke které jsme přistoupili kvůli stoupajícímu množství vyvážené nivy na ruský trh, což se ve světle událostí z minulých dnů momentálně jeví jako investice zbytečná," řekl Teplý.

Madeta vyrábí více než 260 druhů produktů, z toho zhruba polovinu tvoří sýry. Přibližně 20 procent objemu výroby putuje na export, a to do Libanonu, Spojených arabských emirátů, Ruska, ale také zemí EU a do USA.

Madetě se daří dlouhodobě, loni zvýšila tržby i zisk. Za prodej zboží, výrobků a služeb utržila meziročně asi o 100 milionů korun více, tedy 5,2 miliardy korun. Zisk před zdaněním byl přes 218 milionů, o 158 milionů vyšší.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info