Inspekce objevila v potravinách živé i mrtvé myši. Prodejnu zavřela
02.10.2012 | Denik.cz
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uzavřela prodejnu značky Kubík v Kostnické ulici v Pardubicích. V obchodě s potravinami byli mrtví i živí hlodavci.
Porušení hygieny prodeje neobvyklého rozsahu zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v provozovně společnosti Kubík a.s. na Kostnické ulici číslo 495 v Pardubicích.
"Při kontrole dne 27. září, která byla primárně zaměřena na dodržování mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví zakazující uvádět do oběhu lihoviny s obsahem od 20% etanolu, inspektoři nalezli v prostorách prodejny několik živých a mrtvých hlodavců, myší trus a větší množství potravin se zjevnými známkami myšího požeru," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Čtení dál rozhodně není pro slabé povahy. Rozsah přítomnosti hlodavců v prodejně byl totiž doslova na každém druhu zboží - včetně zeleniny jogurtů, nebo pečiva. Živou myš dokonce inspektoři našli i v otevřeném chladícím boxu!
Myší trus v pečivu"Kontrola zjistila celkem 36 kusů balených mléčných výrobků - jogurtů a zakysané smetany - s porušením aluminiového víčka od hlodavců a kontaminovaným obsahem. Dále inspekce zjistila přítomnost živého hlodavce v chladícím zařízení s uskladněnými mléčnými výrobky, hlodavci perforovaná balení čerstvého ovoce a zeleniny, mrtvé hlodavce a myší trus v přepravkách s pečivem a na podlaze prodejny. Inspekce konstatovala, že provozovna není řádně zabezpečena, prodejna i sklad jsou drobným živočichům přístupné několika otvory ve zdech. SZPI proto neprodleně uložila zákaz užívání prostor a provozovatel pracuje na odstranění závad," dodal Pavel Kopřiva.
Kontroloři před několika dny dočasně uzavřeli také prodejnu potravin Than Cao Thi v ulici Slovanská v Plzni. V době kontroly byl v prodejně silný obtěžující zápach, plíseň na zdech a opadaná omítka.
"Zboží prodejce nabízel volně uložené na podlaze a v zázemí prodejny byly potraviny uskladněny společně s obývacím nábytkem. Inspekce proto zakázala užívání prostor až do odstranění uvedených nedostatků. Provozovatel podmínky pro znovuotevření splnil 27. září," uvedl Kopřiva.
Další články v kategorii
- Vodňanské rybářské dny nabídnou kulturu i pohled do světa rybářství (12.05.2026)
- Sady Schwarz z Rokycanska přišly vinou čtyř hodin mrazů 30. dubna o půlku úrody (12.05.2026)
- Do Česka se vrátí mráz. Jeden den bude pro zahrádkáře a zemědělce kritický (12.05.2026)
- Kde hrozí setkání s medvědem? Situaci na Slovensku ukazuje nová mapa (12.05.2026)
- Potravinový ombudsman jednal s nevládními organizacemi, tématem byla transparentnost i nekalé obchodní praktiky (12.05.2026)
- Hazard, který vyšel. Zadlužila rodinu, aby vařila na památkově chráněném statku (12.05.2026)
- MŽP spustilo pilotní Katalog služeb. Občanům i firmám usnadní orientaci v agendách životního prostředí (12.05.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 11. 5. 2026 (12.05.2026)
- Čtvrtek patřil výběrům býků na OPB Todně (11.05.2026)

Tweet



