Do Francie se rozšířila katarální horečka ovcí, objevila se u hranic s Belgií
07.08.2024 | ČTK
Francie ohlásila výskyt katarální horečky ovcí na svém území. S odvoláním na Světovou organizaci pro zdraví zvířat (WOAH) to dnes uvedla agentura Reuters. Nemoc se objevila na farmě poblíž hranic s Belgií.
Virové onemocnění ovcí, koz a dalších domácích a divoce žijících přežvýkavců, které je způsobeno virem bluetongue z čeledi sedoreoviridae (dříve reoviridae), přenáší krev sající hmyz, takzvaní tiplíci. Od konce loňského roku koluje u zvířat v severní Belgii a západním Německu.
Nákaza se objevila na farmě ve francouzském městě Marpent v regionu Haut-de-France 30. července a potvrzena byla 5. srpna, uvedla WOAH ve zprávě založené na informacích od francouzských úřadů.
Francie očekávala rozšíření nákazy poté, co bylo v nedávné době zaznamenáno několik ohnisek v jižní Belgii, uvedl Reuters. Francouzské ministerstvo zemědělství minulý týden oznámilo, že kolem posledního belgického ohniska zavádí regulované pásmo a zahajuje dobrovolnou očkovací akci, aby omezilo rozšíření a dopady nákazy. Stát nakoupil 600.000 dávek k očkování ovcí z Německa a Španělska, které poskytne farmářům zdarma.
V červenci k ostražitosti před virem nabádala šéfka britské veterinární správy Christine Middlemissová, ačkoliv se podle ní v zemi v tu dobu žádné aktivní případy nevyskytovaly.
"Přestože v současné době nejsou ve Velké Británii zaznamenány žádné živé případy výskytu viru bluetongue, víme, že pravděpodobnost zavlečení viru se zvyšuje. Chovatele bych proto vyzvala, aby zůstali ostražití a jakékoliv podezření nahlásili Úřadu pro zdraví zvířat a rostlin," uvedla Middlemissová.
Vnějšími příznaky nemoci jsou záněty v dutině ústní, očích a nozdrách zvířete s hnisavým výtokem a zvýšená teplota. Katarální horečka může být pro zvířata i smrtelná, nezpůsobuje ale hromadné úhyny a postižené chovy není nutné vybíjet. Škody plynou hlavně z nižších přírůstků či snížené produkce mléka.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Na jednu stranu déšť jihomoravské zemědělce zachránil, ale přinesl i řadu potíží (19.09.2024)
- Strategie 2030 musí řešit hlavně téma lidských zdrojů (18.09.2024)
- Korejský pokrm kimči ohrožují vysoké teploty (18.09.2024)
- Do polí s bramborami se nedá vjet, povodně snad smetly i hraboše (17.09.2024)
- Klimatická změna stírá rozdíly mezi výnosy v ekologickém a konvenčním zemědělství (17.09.2024)
- Záplavy ovlivní kvalitu půdy i výnosy, setí ozimých plodin oddálí asi o 2 týdny (17.09.2024)
- Molekulární šlechtění i méně plýtvání. Čeští vědci hledají recept, jak nasytit svět (17.09.2024)
- Cukrovary společnosti Tereos TTD letos zpracují řepu z rekordní plochy (16.09.2024)
- Naléhavá výzva pro zemědělce postižené povodněmi: Pokud potřebujete urgentní pomoc, kontaktujte regionální pracoviště SZIF (16.09.2024)
- Pivovar Šariš pomohol vybudovať solárny park s využitím agrovoltiky (15.09.2024)