Vinařsko-ovocnická škola vznikla v Mělníku již před 140 lety

Před 140 lety, 29. listopadu 1882, byla v Mělníku výnosem zemského výboru Království českého zřízena Vinařsko-ovocnická škola. Nynější Česká zahradnická akademie Mělník (ČZA) byla tehdy první školou tohoto zaměření v Rakousku–Uhersku, která vyučovala v češtině (na rozdíl od podobně zaměřené školy v Litoměřicích, kde ale byla vyučovacím jazykem němčina). Heslo školy je "Zahradníkem se člověk nerodí, ale stává."

Vyučování ve dvouleté škole začalo v březnu 1885, v roce 1894 se škola přemístila do vlastní budovy. Zakladatelem a prvním ředitelem byl Karel Fořt, který působil na škole 37 let. V lednu 1921 byla škola přejmenována na Státní vyšší ovocnicko-vinařskou a zahradnickou školu, v roce 1960 na Střední zemědělskou technickou školu obor zahradnictví (SZTŠ) a v roce 1992 na Střední zahradnickou školu (SZaŠ).

V roce 1996 zde vznikla i Vyšší odborná škola zahradnická (VOŠZa) se studijním oborem Zahradnická a krajinná tvorba, v září 2007 bylo zahájeno bakalářské studium v oborech Podnikání v zahradnictví a Zahradní a krajinářské úpravy jako společný projekt ČZU Praha a VOŠZa Mělník. Od září 2012 se škola nazývá Česká zahradnická akademie Mělník- střední škola a vyšší odborná škola (ČZA Mělník).

Na škole je čtyřleté denní studium s maturitou pro žáky ze ZŠ a starší uchazeče a také vyšší odborné tříleté denní a čtyřleté dálkové studium pro maturanty oboru Zahradní a krajinná tvorba dokončené absolutoriem.

rmi

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info