EU může zakázat v Česku nejpoužívanější insekticid. Může poškodit mozek

  6:00
Po glyfosátech hrozí v Evropské unii zákaz další látky, hojně aplikované zemědělci. Na indexu hlídačů bezpečnosti potravin se ocitl insekticid chlorpyrifos. Toxická látka, aplikovaná na jablka, obilí i zeleninu, může ohrozit vývoj mozku.

Ilustrační snímek. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Zatímco herbicid glyfosát, reprezentovaný přípravkem roundup, na sebe strhl pozornost jako potenciální karcinogen, chlorpyrifos je méně známá látka. Její plošný zákaz v EU však hrozí dřív, už v příštím roce.

„Chlorpyrifos je symbol toxických látek, které se aplikují. Čas od času ho najdeme v potravinách, jablkách, cereáliích a tak podobně,“ řekla iDNES.cz Jana Hajšlová, profesorka z Vysoké školy chemicko-technologické. Dlouhodobá expozice podle ní může vést k řadě poruch, souvisejících s rozvojem intelektu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal v srpnu doporučení neprodloužit povolení k užívání chlorpyrifosu, které končí v lednu 2020. Rozhodující slovo však bude mít Evropská komise, která zatím sdělila, že k okamžitému zákazu se nechystá.

Úřad vyjádřil obavy v souvislosti s možnými genotoxickými a neurologickými účinky během vývoje člověka. Opírá se i o poznatky epidemiologů, podle nichž může být látka nebezpečná pro děti. „Pro tuto látku nelze stanovit bezpečnou úroveň expozice ani referenční hodnotu,“ uvedl úřad. Znamenalo by to nulovou toleranci.

„Je to neurotoxická látka, která je zrovna na indexu. Když jsou exponovány maminky, látka retarduje rozvoj inteligence dítěte a ohrožuje plod,“ dodala Hajšlová. Podle ní se strukturou tato látka podobá bojovým látkám, používaným například v Sýrii, ale molekula není tak akutně toxická a lze ji používat v zemědělství.

Podle ní nejspíš na základě doporučení EFSA k zákazu dojde, ačkoliv Evropská komise vždy zohledňuje i ekonomické dopady takového kroku.

Nejčastěji se stříkají jablka

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce hlídá, aby hladina této látky u potravin nepřekročila 0,1 miligramů na kilogram u ovoce a zeleniny a 0,1 miligramů u čaje.

Podle inspekce došlo k překročení stanovené hladiny od roku 2016 v celkem osmnácti případech. Z nálezů je také vidět, že zemědělci nejčastěji stříkají jablka. V polovině případů byl limit překročen právě u tohoto ovoce, ať už to byla odrůda Gala, Šampión nebo Prince. Zbytky postřiků byly i na kapustě, máku, hroznech, zelí a v černém čaji. V sedmi případech šlo o dovozy z Polska, přičemž se jednalo o šest záchytů jablek a jeden kapusty. Ve čtyřech případech šlo o českou produkci kapusty, jablek a zelí.

S nulovou tolerancí by potenciálně nebezpečných potravin bylo pochopitelně mnohem víc. Testy v evropských zemích z roku 2016, prováděné úřadem EFSA, prokázaly přítomnost látek chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl v 5,5 procentech vzorků z celkem 76 200. A u 847 z nich se vyskytovaly v nadlimitních hodnotách.

Kdyby došlo k zákazu, nešlo by o první podobný případ. Například loni už Evropská unie zakázala neonikotinoidy, jeden z globálně nejrozšířenějších insekticidů na světě. Regulace přišla i kvůli hromadným úhynům včel.

Nejpoužívanější insekticid

Debata o rizikách látky chlorpyrifos se vede už delší dobu. Některé země EU už ji v minulosti zakázaly nebo vůbec nepovolily. Patří k nim Dánsko, Finsko, Německo, Irsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko a Švédsko.

V Česku se používat může. Přípravky s účinnou látkou zde distribuuje například firma Dow AgroSciences, spadající pod společnost Corteva Agriscience, jednoho z největších globálních hráčů ve výrobě zemědělské chemie.

„Používání látky je velmi časté, je to nejprodávanější insekticid v Česku,“ říká jednatel firmy Dow AgroSciences Petr Portych. Podle něj má široké využití od obilniny, řepky až po některé druhy zeleniny. „Na zákaz samozřejmě máme svůj komerční pohled, ale ten není tak důležitý jako pohled objektivní a vědecký,“ dodal.

Podle Portycha se o zákazu debatuje už zhruba dvacet let a v posledních deseti letech prodeje přípravku naopak rostou. „Neexistuje chemická látka, u které by EU jásala, že je vynikající. Je to takzvaně menší zlo. Chceme potraviny, a tak musíme chemii používat,“ řekl.

Horší než roundup

Horkým tématem je zákaz tohoto insekticidu také v USA. Americká vládní agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) je pod velkým tlakem ekologů, vědců a části zemědělců na to, aby stopla používání látky a čelí dokonce žalobě. EPA však zatím odmítla vydat zákaz s vysvětlením, že vliv látky na zdraví člověka je zatím z pohledu vědy neuzavřenou věcí.

Kalifornští úředníci pro ochranu životního prostředí však v polovině srpna rozeslali žadatelům o registraci nových produktů s obsahem této látky oznámení, že se proces registrace bude zrušen kvůli obavám z ohrožení veřejného zdraví široce užívanou látkou. Nutno dodat, že spor o zákaz chlorpyrifosu se v USA táhne už více než deset let.

Thomas Backhaus, profesor ekotoxikologie a ekologie na Univerzitě ve švédském Göteborgu, si myslí, že chlorpyrifos dlouho a neoprávněně unikal pozornosti. „Když mluvíme o herbicidech jako je glyfosát, které hubí plevel, lidé se s nimi dokáží vyrovnat, protože nemáme chlorofyl a nebudeme přímo zasaženi. Pokud se bavíme o insekticidech, je tu problém, protože ovlivňují všechna zvířata ve vývinu včetně lidí,“ řekl. Podle Hajšlové není srovnání s glyfosáty na místě, protože každá látka má zcela jiné účinky.

Zákaz glyfosátu

Také herbicid glyfosát, zastoupený v přípravku roundup, je ostře sledován kvůli potenciálním rizikům. V USA se vedou spory o to, zda vyvolal rakovinu. Soudy začaly rozhodovat v neprospěch firmy Bayer, která herbicid vyrábí a jde o obrovské peníze, protože firma čelí tisícům žalob. Názory různých institucí, zda je látka rakovinotvorná, se však liší.

V Evropské unii by měl glyfosát být zakázán od roku 2022. Některé země však látku s předstihem zakázaly. Česká republika nejdříve dala najevo, že se k nim přidá, pak nicméně trochu couvla. Tento herbicid se v Česku nesmí používat pro předsklizňovou úpravu u plodin pro potravinářské účely.

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Pěstitelé v problémech. Cena vína prakticky neroste a jeho spotřeba klesá

28. března 2024  15:58

Spotřeba tichých vín, tedy ne šumivých ani perlivých vín, v České republice v loňském roce dál...

Parní Albatros opraví soukromá firma. Třicet let ho pak bude moci provozovat

28. března 2024  12:31

Největší z parních lokomotiv patřící Českým drahám se dočká opravy a bude opět moci na trať. Na...

Komora: Loni přibylo žadatelů o podporu, farmy se rozdělovaly účelově

28. března 2024  12:17

Po loňském spuštění tzv. redistributivní platby, tedy dotace, při které se vyplácí 3 500 Kč na...

Zemřel nobelista a průkopník behaviorální ekonomie Daniel Kahneman

28. března 2024  11:32

Ve věku 90 let zemřel izraelsko-americký psycholog Daniel Kahneman, který získal Nobelovu cenu za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...