Zpravodajský web ČT24

Vztahy mezi Německem a Českem nikdy nebyly lepší, řekl Steinmeier po schůzce s Pavlem

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zahájil dvoudenní návštěvu Česka, na Pražském hradě ho v pondělí po poledni přivítal prezident Petr Pavel. Hovořili o energetice, kyberbezpečnosti nebo situaci na Ukrajině a Blízkém východě. Steinmeier na tiskovém brífinku zmínil, že vztahy mezi Německem a Českem nikdy nebyly lepší a že rozšíření Evropské unie je strategickým zájmem pro obě země i samotnou EU. Oba prezidenti následně uctili památku obětí loňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Když není svěcená voda, křtěte limonádou, doporučoval AI kněz. Tvůrci mu sebrali kolárek

Nově vytvořená umělá inteligence, která měla reagovat na otázky věřících, musela být „zbavena kněžství“. Stroj totiž odpovídal natolik kontroverzně, že z něj jeho autoři udělali jen amatérského teologa.

Starostkou Hřenska se stala Horáková

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku zvolili novou starostku. Zdeňka Pánka (Soutěsky – věc veřejná, věc neprodejná), který stál v čele obce několik let, nahradila Kateřina Horáková ze stejného uskupení. Pánka po loňské rezignaci zastupoval místostarosta Robert Mareš, který nyní také oznámil svou rezignaci. Nahradí ho Alena Pačáková.

Umělkyně a jejich provázané vztahy. S kým vším se propojily „Válovky“

Kdyby nebylo je název výstavy děl sedmi českých umělkyň, které se vzájemně ovlivňovaly a jejich osudy proplétaly. Galerie Arto.to v Libčicích nad Vltavou poprvé společně vystavuje obrazy sester Válových ze soukromých sbírek, snímky fotografky Libuše Jarcovjákové a třeba také kresby její matky Marie Jančové. Silné vazby této umělecké scény dokumentují i úryvky ze soukromé korespondence.

V Německu začala první část procesu s pučisty, kteří chtěli násilně převzít moc

Z členství v teroristické organizaci a z přípravy vlastizrádného aktu se od pondělí před soudem ve Stuttgartu zodpovídá devět lidí. Podle státního zastupitelství chystali v Německu převrat.
Živé vysílání (zdroj: ČT24)
On-line přenos

Krátké zprávy

  • 19:49

    Británie chce do roka odstranit z citlivých míst sledovací technologie vyrobené v Číně. Zákonodárci také chtějí zakázat bezpečnostní kamery čínských polostátních firem Hikvision a Dahua.

  • 18:58

    Francouzský herec Gérard Depardieu byl po výslechu propuštěn z policejní vazby. Byl v ní od dopoledne kvůli obviněním ze sexuálního napadení dvou žen.

  • 18:49

    Kolumbijská univerzita dala studentům protestujícím v areálu školy proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy ultimátum. To jim ukládá do pondělního odpoledne místního času opustit stanový tábor na nádvoří školy. V opačném případě jim hrozí podmíněné vyloučení.

  • 18:44

    Sérii výbuchů a dalších incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu ve Vrběticích, pomáhali koordinovat ruští špioni manželé Šapošnikovovi. S odkazem na české vyšetřování to napsal server The Insider, podle nějž dvojice na přelomu tisíciletí získala podvrhy české občanství.

  • 18:37

    Černá Hora do konce roku zavede sedmihodinovou pracovní dobu, slíbila ministryně práce Naida Nišičová. Vláda si od kroku slibuje větší inovativnost, produktivitu a loajalitu zaměstnanců, kteří získají více času na rodinu či veřejnou angažovanost.

Obrazem

Vše k tématu

Policie odložila kauzu výbuchu ve Vrběticích, může za ni ruská tajná služba

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu odložili případ výbuchů skladů v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. V roce 2014 při něm zemřeli dva lidé. Policie vyšetřování zastavila, protože podezřelí jsou v Rusku, které s českou stranou odmítlo spolupracovat. Kriminalisté tak nemůžou zahájit jejich trestní stíhání. Podle policie je ale prokázané, že za explozemi stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. To potvrdil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka ocenil práci NCOZ i potvrzení, že za výbuchy ve Vrběticích stála ruská rozvědka.
11:17Aktualizovánopřed 2 h hodinami|

Západ vyzývá Hamás k přijetí podmínek příměří. Z Gazy přicházejí zprávy o izraelských útocích

Delegace palestinského teroristického hnutí Hamás jedná v Káhiře o návrhu na příměří v Pásmu Gazy, který předložili egyptští a katarští zprostředkovatelé. Podle britského ministra zahraničí Davida Camerona návrh počítá se čtyřiceti dny příměří a s propuštěním až několika tisíc palestinských vězňů z Izraele výměnou za rukojmí unesená do Gazy. Z Hámasem ovládaného Pásma mezitím přicházejí informace o další zhruba dvacítce obětí izraelských náletů. Armáda židovského státu informace prověřuje.
12:42Aktualizovánopřed 2 h hodinami|
Načítání...

Stát se brání verdiktu, podle nějž by se měl omluvit Rathovi za výroky žalobce

Ministerstvo spravedlnosti podalo odvolání ve sporu s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem. České televizi informaci potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Štěpánka Tykalová. Podle prvoinstančního rozsudku by se měl resort omluvit za mediální výroky, které o expolitikovi pronesl někdejší státní zástupce Petr Jirát.

I přechod z jedné strany jeviště na druhou vypadá jako událost, říká Mikluš o práci ve Státní opeře

Zaujal v Devadesátkách jako Josef Korejs i ve Volze jako Pavel Landovský, teď jako člen Činohry Národního divadla dostal hlavní roli v nové inscenaci Mefisto. Ve tříhodinovém představení si musel poradit mimo jiné se specifickou scénou Státní opery. „Součástí práce Národního divadla je i posouvat vkus běžného diváka. Kde jinde bychom to měli dělat než tam,” zamyslel se herec Robert Mikluš v Interview ČT24.

Proč policie odešla, když ho hledala? Pozůstalí po obětech střelby na filozofické fakultě stále neznají odpovědi

Uběhly už čtyři měsíce od střelby na filozofické fakultě v Praze a pozůstalí dodnes nemají jistotu, zda rozsahu tragédie nemohla policie zabránit. Otázky padají, odpovědi ne. Čeká se na konec vyšetřování. Ve čtvrtek pozůstalí přišli i do sněmovny, aby se zeptali těch, kdo případ vyšetřují. Pro 168 hodin natáčeli Václav Crhonek a Jakub Hříbek.

PŘEHLEDNĚ: Květnové svátky se blíží. Kdy si lze nakoupit a kdy budou obchody zavřené

Na svátek práce, který připadá na tuto středu, budou mít obchody standardně otevřeno. To ale neplatí pro Den vítězství 8. května, kdy musí prodejny nad dvě stě metrů čtverečních, tedy velké supermarkety, hobbymarkety nebo nábytkářské domy, ze zákona zavřít. Výjimku v tento den mají jen čerpací stanice, lékárny či obchody na místech s vysokou koncentrací cestujících, jako jsou letiště a nádraží. V souvislosti s takzvaným pálením čarodějnic 30. dubna a předpokládanými vyššími teplotami obchodníci v následujících dnech očekávají zvýšenou poptávku po surovinách na grilování.

Liberecký primátor zatím detaily ke korupční kauze spjaté s radnicí nedostane

Primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK) neuspěl se žádostí u policie a státního zastupitelství o získání konkrétního stanoviska ke korupční kauze spjaté s radnicí. Ve dvou, zřejmě nesouvisejících, větvích případu je obviněno osm lidí, mezi nimi i bývalý náměstek primátora a bývalý úředník. Primátor může dostat jen obecné informace, vyplývá z vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové.

Žalobce navrhl pro majitele J.O. Investment osm let vězení. Škoda jde do miliard

Státní zástupce Boris Havel navrhl v pondělí po přečtení obžaloby v kauze společnosti J.O. Investment (JO) pro majitele firmy Jakuba Ortinského osm let vězení a peněžitý trest 25 milionů korun. Spolu s Ortinským čelí obžalobě jeho matka Jitka a další dva muži – Petr Šorfa a Martin Hromada. Pro ně státní zástupce žádá šest let a desetimilionové peněžité tresty, pro všechny tři muže také požaduje desetileté zákazy činnosti. Ortinské navrhl tříletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest. Podle obžaloby trojice mužů podvedla více než 3700 lidí a 162 firem, ze kterých podle spisu vylákali téměř 2,4 miliardy. Ortinský prohlásil, že s obžalobou nesouhlasí a cítí se nevinen.

Z české krajiny mizí původní druhy rostlin. Naopak se šíří teplomilné, zjistila studie

Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami.
před 9 h hodinami|

168 hodin: Slovákům děkují za muniční sbírku ukrajinští vojáci i osobnosti, Ficova vláda se dárcům posmívá

Dva týdny od spuštění slovenské sbírky na financování munice pro Ukrajinu přispěli dárci skoro čtyřmi miliony eur, což je přes sto milionů korun. Zatímco Ukrajina slovenským dárcům děkuje, slovenská vláda se jim posmívá. Premiér Robert Fico (Smer-SD) razí program „na Ukrajinu už ani náboj“. Teď ale narazil – na více než šedesát tisíc slovenských dárců. Pro 168 hodin natáčel David Sebíň.
před 11 h hodinami|

Sladké nápoje by mohly podražit. Válek je pro speciální daň

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce zavést do příštích sněmovních voleb novou spotřební daň z nápojů s vysokým obsahem cukru, jak sdělil České televizi. Velmi sladké nápoje podle ministra škodí zdraví, mimo jiné vedou k obezitě. Zavedení speciální daně navrhla i Národní ekonomická rada vlády (NERV). Litr limonády nebo džusu by tak mohl podražit o několik korun. Plán podporuje většina vládních stran, proti návrhu se ale zatím staví ODS.
před 14 h hodinami|

Miliardové dotace Národní sportovní agentury byly bez kontroly, tvrdí NKÚ

Národní sportovní agentura (NSA) nesledovala a nekontrolovala, jak příjemci využili dotace a zda dodrželi stanovené podmínky. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). V některých případech ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a NSA, které v letech 2019 až 2022 vydaly ze státního rozpočtu na podporu sportu celkem 26,5 miliardy korun, nepostupovaly při poskytování dotací transparentně a v souladu s právními předpisy. Kontroloři to v pondělí uvedli v tiskové zprávě. Resort připustil, že při výběru příjemců dotací mohlo v některých případech dojít k dílčímu pochybení. Agentura doplnila, že za kontrolovaný časový úsek nenese odpovědnost současné vedení NSA, zveřejněné výsledky respektuje.
před 9 h hodinami|

EU se za dvacet let změnila. Je propojenější a čelí novým výzvám

V roce 2004 vstoupilo Česko do jiné Evropské unie, než jaké je dnes členem. Unijní instituce posílily, vznikla společná diplomacie, změnilo se postavení bloku ve světě i výzvy, kterým musí čelit. Důraz se z ekonomických a sociálních témat přesunul k bezpečnosti a klimatu. Česko se na této proměně už mohlo podílet.
před 13 h hodinami|