Hrozny na vinicích dozrávají, vinaři se proto mají na pozoru před špačky

Starý Plzenec/Velké Bílovice, 20. srpna 2019 – Vinaři na jižní Moravě se připravují na hlavní část sklizně hroznů, která by měla začít přibližně 10. září. Prozatím je předpoklad výnosu dobrý a měl by se pohybovat okolo dlouhodobého průměru. Kvalitu a množství ale může rychle ovlivnit počasí, hniloba a také nálety špačků.

Hrozny na moravských vinicích dorůstají a díky letošnímu příznivému počasí je réva ve velmi dobrém stavu. Hrozny nezmrzly, spálení od slunce je minimální a rostliny dostaly také potřebnou vláhu. „Aktuální střídání chladnějších nocí a vyšších denních teplot je pro hrozny ideální. V noci máme teplotu ve vinohradu okolo 14 až 17 stupňů, ve dne přibližně o 10 stupňů víc. To je dobrý základ pro to, aby z letošní úrody vzešla moravská vína s typickým charakterem, který všichni známe,“ říká vinohradnický manažer společnosti BOHEMIA SEKT Josef Svoboda.

Díky minimálním škodám a celkově dobrým podmínkám vinaři očekávají, že hroznů by měl být dostatek. „Z dlouhodobého horizontu je letošní rok co do množství dobrý. V porovnání s loňským velmi vydařeným rokem to ale bude určitě o něco méně,“ uvádí Josef Svoboda. S bližším hodnocením kvality hroznů jsou prozatím vinaři opatrní. Zda bude úroda skutečně povedená, to se ukáže až po sklizni. Její hlavní vlna začne podle vinařů na počátku září.

Vinaři musí ještě přelstít špačky

Zatímco v době dorůstání hroznů potřebuje réva větší množství vláhy, ve dnech před sklizní i během ní by si vinaři přáli spíše sucho. Nadbytek srážek by totiž mohl zapříčinit vznik hniloby na hroznech.

Vinaři se mají v těchto dnech na pozoru také před špačky. Jelikož si ptáci s oblibou vybírají zralé bobule, jejich hlavní nápor teprve přijde. S hejny opeřenců bojují různými prostředky. Nejčastěji jsou to zvuková děla, sítě a také stráže, které nepřetržitě hlídají vinohrady. Některá vinařství ale volí i mnohem originálnější způsoby. „Na viničním statku v Bzenci zaměstnáváme sokolníka, který úspěšně plaší hejna špačků po staru s pomocí sedmi sokolů,“ popisuje Josef Svoboda.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info