Vrecionová chce v EP prosadit méně legislativy pro zemědělce a lépe komunikovat
12.11.2024 | ČTK
Nový Evropský parlament (EP) musí lépe zpracovávat legislativu a informovat o ní, v opačném případě mohou zemědělci znovu vyjet protestovat. V rozhovoru s ČTK to řekla předsedkyně výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI) v EP Veronika Vrecionová (ODS). Uvedla, že minulé složení EP kritizuje za rozhodování o velkém množství legislativy takzvaně od stolu a bez dostatečného projednání se zemědělci. Od budoucího eurokomisaře pro zemědělství Christophe Hansena očekává lepší přístup, vyjádřila mu podporu.
Vrecionová ČTK řekla, že v minulém období byla nespokojená mimo jiné v souvislosti s vydávanými opatřeními zaměřenými na důslednější ochranu životního prostředí. "Bohužel to šlo cestou, že (opatření) nebyla spojená s praxí a byla diktována od stolu. To, co se tady schvalovalo, na zemědělce uvrhlo spoustu povinností a zákazů," uvedla. Podotkla, že jí chyběly také dopadové studie na zemědělský sektor.
Podle Vrecionové se nesmí stát, aby zemědělci museli dodržovat nařízení, kterým nerozumí a která nejsou dokončená. Jedním z kritizovaných unijních opatření bylo v poslední době nařízení o odlesňování. Potravinářská komora ČR například varovala, že pokud europoslanci účinnost nařízení neodloží, může hrozit kolaps dodávek některých potravin.
Po kritice firem i některých členských států, že nařízení není dostatečně nachystané, navrhla Evropská komise posunutí platnosti o rok. Aby se tak stalo, musí návrh schválit i europoslanci, jinak by velká část normy začala platit podle původně stanoveného termínu na konci letošního roku. Nařízení má snížit příspěvek EU k celosvětovému odlesňování.
Podle Vrecionové bude Evropský parlament o odložení hlasovat ve čtvrtek 14. listopadu. "Souhlasím, že tak, jak bylo nařízení přijato, by mohlo mít ohromné dopady na zemědělce i potravináře," uvedla. Členské země například dosud neví, do jaké kategorie zemí s rizikem odlesňování patří, podle úrovní se přitom měl odvíjet počet kontrol i další administrativa.
Evropští zemědělci letos několikrát protestovali kvůli nízkým cenám komodit, nadměrné byrokracii a ekologickým pravidlům. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal nevyloučil další protesty na začátku příštího roku, protesty podle něj nevylučují ani němečtí zemědělci.
Vrecionová podotkla, že Evropský parlament v novém složení zatím nehlasoval o žádné legislativě, pokud ale bude opět vznikat množství nekvalitních nařízení a byrokracie, zemědělci přijedou oprávněně znovu protestovat. "Zdá se mi, že tohle složení je realističtější a vnímá dopady, co se děje v různých zemích," doplnila však europoslankyně.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Reportéři ČT: Soud potvrdil Babišův střet zájmů. Klíčem byl traktor (10.12.2024)
- Dostali jsme nízké dotace na investice, stěžují si malí zemědělci (10.12.2024)
- Měcholupská zemědělská z Klatovska má robotickou stáj pro dojnice za 145 milionů (10.12.2024)
- Kukuřičné obklady přinášejí ekologickou revoluci do stavebnictví. Cenově konkurují keramice (10.12.2024)
- Letošní sklizeň chmele se řadí k těm průměrným (10.12.2024)
- Petr Blažek: Proč je orba důležitá (10.12.2024)
- Stará se o stovky zvířat. Žena z Písecka i přes životní tragédii rozdává radost (10.12.2024)
- Ministři EU se shodli na budoucí zemědělské politice, chtějí snížit byrokracii (10.12.2024)
- Dohoda EU-Mercosur je na spadnutí. Český zemědělský svaz před ní varuje (09.12.2024)
- Titul Farma roku putuje na Znojemsko (09.12.2024)