Zeman podepsal novelu o zajištění odrůdové pravosti a kvality chmele

Modernizaci evidence chmelnic a zajištění odrůdové pravosti a kvality chmele umožní novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Hrad o tom dnes informoval na webu. Úprava ověřování chmele a chmelových produktů bude zakotvena přímo v zákoně, nikoli jen ve vyhlášce.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) získá novelou možnost zaměřit se při kontrolách na ověření údajů uvedených v evidenci chmelnic. Ujasnění pravomocí ÚKZÚZ vstupovat na pozemky a produkční plochy chmelnic, kdykoliv je to nutné, vyplynulo podle ministerstva zemědělství z praxe.

V minulých letech podle vyjádření ministerstva někteří producenti zpochybňovali právo vstupu zaměstnanců ústavu na jejich pozemky kvůli zjištění skutečného stavu věci.

Novela obsahuje nově vymezené požadavky důležité pro správnou evidenci chmelnic v návaznosti na úpravy ověřovacího procesu chmele a chmelových produktů. Do registru chmelnic bude nově nutné zahrnout informaci o identitě dodavatele sadby. Ověřit bude možné jen chmel pocházející z evidovaných chmelnic. Chmel je důležitou vývozní komoditou, a proto je nutné podle ministerstva zemědělství udržet záruku jeho kvality i směrem k zahraničním partnerům.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info