Co v lednu můžeme udělat pro ovocnou zahradu

Leden je pro zahrádkáře odpočinkovým měsícem, ale pokud máte ovocné stromy, bude potřeba věnovat jim pozornost i v tomto nejchladnějším měsíci. Nesmíme zapomenout na prořezávky, ochranu stromů proti chorobám ani na přípravu pro jarní výsadbu.

Za mírnějšího počasí se v lednu obvykle provádí prosvětlovací řez, aby mezi větve mohlo pronikat světlo a plody se netvořily jen na okrajích koruny. Nejprve odstraníme uhynulé nebo poškozené dřevo a pak se pustíme do příliš nahuštěných a vzájemně si překážejících větví.

Když už jsme v tom řezání, neměli bychom zapomenout na rouby – zvláště slivoní a meruněk. Odebíráme je ze silných jednoletých výhonů, nejlépe z jižní strany horní koruny. Ideální roub by měl mít tři až pět oček, přičemž spodní pupen by měl být na protější straně řezu. Aby nám rouby vydržely čerstvé až do jara, uložíme je do nádoby s vlhkým pískem, kterou uskladníme v chladném sklepě. Můžeme je rovněž založit do brázd na severní straně domku nebo většího stromu a zhruba do poloviny přihrnout zemí, aby nevysychaly. V každém případě je ale řádně označíme jmenovkami, abychom je na jaře od sebe rozeznali.

Během průklestu se podíváme i na kůru a železným kartáčem odstraníme zaschlou borku. Jelikož spolu s ní pravděpodobně odpadnou i larvy přezimujících škůdců, rozložíme pod strom plachtu nebo roli papíru a všechny seškrábané zbytky spálíme. Jestliže jsme během této práce objevili mrazové pukliny či jiná poškození způsobená třeba okusem zvěře, očistíme je ostrým nožem a zatřeme štěpařským voskem. Hlouběji poraněná místa ještě omotáme pytlovinou.

Vrstva sněhu ochrání ovocné stromy proti promrznutí. Sníh, který odstraníme z cestiček a chodníčků, můžeme nahrnout okolo kmenů, kde bude sloužit jako plynulá zásobárna vody. Sníh samozřejmě nesmí být solený! Pouze v případě, že je bílá nadílka opravdu bohatá a větve se pod ní prohýbají, setřeseme sníh opatrně tyčí na zem.

Pokud na sněhové pokrývce objevíme stopy lesní zvěře, popřípadě hromádky kulatých bobků, obtočíme raději spodní část kmene drátěným pletivem či speciálními prstenci z umělé hmoty, alternativně lze použít i laťky, rákos nebo karton. Rozhodně ale zkontrolujeme plot, abychom zjistili, kterou škvírou se k nám nezvaní lesní návštěvníci dostávají.

 

Autor: Redakce

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info