Povodně 2024 | Do polí s bramborami se nedá vjet, povodně snad smetly i hraboše - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do polí s bramborami se nedá vjet, povodně snad smetly i hraboše

Extrémní srážky se v zemědělství odrazily hlavně u pěstitelů brambor, kteří nyní nemohou vjet do polí sklízet hlízy. Jak dopadne úroda, se ale uvidí až v následujících dnech, říká předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Jedinou dobrou věcí na povodních by mohl být úbytek hrabošů, dodal předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Na polích stála po povodních v roce 1997 voda a hnilo obilí. To se pak nedalo použít ani pro dobytek. | foto: Profimedia.cz

Situace je podle Králíčka zatím nepřehledná. „Ta voda je všude a pokud teď přestane pršet, tak ještě zhruba týden nebude možné do porostů zajet,“ vysvětluje. Podle něj zůstala nesklizena zhruba čtvrtina polí v Polabí, na druhou stranu zbývá ještě sklidit tři čtvrtiny oblastí na Vysočině. „Předpokládám, že škrobárny, které v poslední srpnové dekádě zahájily kampaň, budou muset kvůli nedostatku suroviny na nějakou dobu přerušit výrobu,“ dodává.

Velkou rozkolísanost cen ale neočekává, protože nyní na podzim to zatím vypadá na přebytek brambor, kilogram do balíren prodávají podle něj pěstitelé zhruba za pětikorunu, farmářské brambory pak přímo zákazníkům kolem 12 až 15 korun za kilogram. Jak celá úroda dopadne, zatím tak podle něj jasné není. „Letos dostaly brambory těch ran více. Ještě před týdnem tu bylo sucho, které poškodilo porosty v srpnu. Teď se neví, jaká bude vnitřní i vnější kvalita hlíz, už byly případy, kdy ve větším měřítku začínají praskat,“ vysvětluje. Takové brambory jsou pak podle něj neprodejné.

Organizace spustily povodňové sbírky. Lidé mohou žádat i pomoc od státu

Také podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala bude možné vyčíslit škody teprve až voda opadne. „Zemědělci udělali na základě varování Českého hydrometeorologického ústavu, co bylo v jejich silách, aby se na nastalou situaci připravili. Na mnoha místech se také se zemědělskou technikou podíleli na přípravě protipovodňových zábran obcí a nyní jsou připraveni na pomoc s odklízením následků velké vody, za což bych jim chtěl poděkovat,“ uvedl.

Vyšší náklady se nepřenesou do ceny výrobků

Podle něj došlo v nejvíce postižených oblastech Jesenicka k zaplavení stájí, po celé republice se pak chovatelé potýkají s výpadky energie, kdy musí vyřešit náhradní zdroje. To představuje problém zejména pro chovatele drobnějších zvířat, jako jsou selata či drůbež.

U nás zemědělci čelí dlouhé cenové krizi, druhým rokem prodáváme pod náklady

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha

V některých případech především do stájí staršího typu zatékala voda a bylo nezbytné co nejdříve vyměnit promočenou podestýlku. „To vše zvyšuje náklady chovatelů, nicméně zajistit bezpečí a podle možností také pohodlí zvířat je nyní priorita,“ doplnil Doležal.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha pak dodal, že v následujících týdnech se teprve uvidí, jestli nebudou mít farmáři problémy se sklizní pícnin a kukuřice a nebudou tak muset ve větším dokupovat krmení pro zvířata. Ceny potravin ale povodně podle něj neovlivní. „U nás zemědělci čelí dlouhé cenové krizi, druhým rokem prodáváme pod náklady,“ vysvětluje. Zvednout ceny pěstitelům neumožňuje pole Pýchy trh, pokud by tak udělali, vytlačí je zboží z dovozu.

Zmizí hraboši ze zasažených polí?

Jedinou pozitivní zprávou by tak mohlo teoreticky být vytlačení hlodavců z plodin, přemnožení hraboši škodí zemědělcům již druhým rokem za sebou. Podle Víta Penížka, který na České zemědělské univerzitě v Praze působí na katedře pedologie a ochrany půdy, je vlhko a mokro pro hraboše nepříjemné, určitě jim uškodilo. Podle něj může dojít ke snížení populací, bude však záviset na tom, jak dopadne podzim a zima.

Podle odborníků z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského je možné, že se populace sníží, příliš optimističtí však nejsou. „Tam, kde se srážky průběžně vsakovaly, jsou vidět na polích jen erozní rýhy. V místech, kde voda bude stát po srážkách i několik dní by se mohlo uvažovat o negativním efektu na množící se populace. Pokud však srovnáme časně jarní situaci, kdy na polích po velké oblevě v lednu zůstala voda stát i na několik týdnů poté a populace to ovlivnilo jen minimálně, je možné počítat i s nulovým efektem,“ vysvětlili prostřednictvím mluvčí ústavu Petry Hrabčákové pro iDNES.cz. Stavy populací se podle nich dají lépe odhadnout až na konci října.

Velkým tématem také je, zda se bude muset prakticky vyhodit případná nesklizená úroda ze zatopených ploch. Podle Pýchy je možné, že na polích se objeví některé nánosy, které sklizeň neumožní. Penížek dodává, že by zřejmě nebylo vhodné jíst zeleninu například z ploch pod městem, kde se vylila čistírna odpadních vod, zásadnější rizika ale nehrozí. Podle něj dnes už nehrozí, že by se vyplavovaly chemikálie z podniků, dbá se na standardy průmyslové výroby. „Obecně není předpoklad, že by ty sedimenty mohly být kontaminované,“ doplnil.

Kvůli erozi se mají řepa či kukuřice pěstovat na menší ploše. Ale až za rok

Tématem pro zemědělce v dalších týdnech také bude, zda stát k jejich situaci na polích a pastvinách přihlédne a posoudí je jako zásah vyšší moci. Jinak by jim mohlo i v případě extrémních srážek hrozit krácení dotací, či zařazení jejich pozemků do více ohrožených erozí, kvůli překročení povoleného erozního smyvu. To ale podle zemědělského svazu není automatické, žádosti se musí dodat na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF).

Ministerstvo zemědělství v pondělí uvedlo, že výjimky z pravidel bude řešit v příštích dnech, zemědělci by se podle ministra Marka Výborného měli obracet i v případě, že potřebují pomoci, právě na SZIF. „Tragické povodně zasáhly i zemědělské podniky a farmy. Pokud mezi takové patříte, jste v oblastech s poškozenou infrastrukturou, nemůžete odvážet nadojené mléko, máte poškozené stáje a tak dále, ozvěte se prosím obratem příslušnému regionálnímu pracovišti SZIF,“ sdělil.

Mluvčí SZIF Eva Češpiva pak uvedla, že s podáváním hlášení o zásahu vyšší moci není třeba zatím pospíchat. „Předpokládáme, že zemědělci nebudou muset dokládat důkaz o povodni a SZIF si zajistí s ohledem na rozsah dotčeného území informace sám, ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství. I přesto doporučujeme zemědělcům pořízení fotografie škod prostřednictvím naší aplikace na geotagované fotky (GTFoto),“ připomněla. Podle ní se pak dají posunout termíny kontrol.

Rozstřel: Jan Fousek - Include | (3:17) | video: iDNES.tv

Mařiče a obří fény jsou ekonesmysl, řešením jsou baterie, říká expert

  • Nejčtenější

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti největších evropských ekonomik s výjimkou Německa. I Německu však těsně konkuruje....

Dr. Oetker končí s výrobou v Kladně. Propustí skoro všechny zaměstnance

Společnost Dr. Oetker ze svého závodu v Kladně letos postupně propustí 114 ze 188 zaměstnanců. Firma tam ukončí výrobu. Důvodem jsou podle německé firmy zvyšující se náklady a to, že provoz už nelze...

Minus dvanáct milionů. Majitel Brašnářství Tlustý nakonec dovedl firmu ke krachu

To, co majitel pražského Brašnářství Tlustý Ivan Petrův předvídal v srpnu, se nyní naplnilo. Firma míří do insolvenčního řízení, vyplývá z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Starou...

Ředitel Strabagu Haselsteiner zemřel nečekaně ve věku 44 let

Ve čtyřiačtyřiceti letech nečekaně zemřel generální ředitel rakouské stavební skupiny Strabag Klemens Haselsteiner. Firma to oznámila v pátek večer „s velkým šokem“.

V českém průmyslu začalo propouštění. Firmy ničí drahé energie

Premium

Během ledna oznámily už tři továrny hromadné propouštění. Bez práce se tak brzy ocitnou stovky zaměstnanců chemické továrny Spolana, výrobce pneumatik Mitas a potravinářské společnosti Dr. Oetker....

22. ledna 2025

Nahradí čirok pšenici? Brzy to nebude, i když odpuzuje hraboše

Klimatické změny či nízké výkupní ceny nutí české zemědělce hledat nové alternativy klasických obilovin, jako je ozimá pšenice. Podle výzkumníků z nově sloučeného Národního centra zemědělského a...

22. ledna 2025

Konec ručního uklízení toalet. Všechno udělá robot řízený umělou inteligencí

Špičkovou technologii a revoluci v hygieně – nejen to slibuje zákazníkům společnost Primech AI díky svému robotu na čištění toalet. Stroj podle ní nabízí automatizované a efektivní řešení pro ty...

21. ledna 2025  20:41

NÁZOR: Vypukne celní válka všech proti všem? Kde se prezident Trump mýlí a kde ne

V roce 1998 jsem četl jednu z nejlepších makroekonomických analýz ve svém životě. Jejím autorem byl Edward Yardeni, tehdy analytik u Deutsche Bank.

21. ledna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...