Americké ministerstvo zemědělství řeší nevyžádané zásilky z Číny

Americké ministerstvo zemědělství vyzvalo Američany, aby nepoužívali sadbu z Číny, pokud jim byla doručena bez vyžádání. Podle ministerstva se může jednat o invazivní rostliny, které poškodí životní prostředí. Podobné výzvy vydaly i místní úřady v osmi amerických státech. Požádaly občany, aby semena nedávali do země, protože rostliny mohou uškodit i dobytku.

Americké ministerstvo zemědělství uvádí, že v minulech dnech získalo poznatky o rozesílání nevyžádaných semen a že na věci spolupracuje s ministerstvem vnitřní bezpečnosti, aby ochránilo americké zemědělství. Státní úřady vyzvaly, aby lidé semena, pokud je dostanou v poště, ponechali v plastových sáčcích, dokud si pro ně úředníci nepřijdou.

"Zatím nemáme dost informací na to, abychom mohli říci, že jde o žert, kachnu, internetový podvod nebo bioterorismus," uvedl na webové stránce ministerstva zemědělský komisař z Kentucky Ryan Quarles.

Ministerstvo nyní zveřejnilo fotografie semen nejrůznější velikosti, barvy a tvaru, která lidé podle něj dostávají v bílých nebo žlutých obálkách. Některé balíčky byly zabaleny jako šperky a byly na nich nápisy v čínštině.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Weng-pin k tomu dnes řekl, že čínská pošta přísně dodržuje omezení týkající se odesílání zásilek se semeny. Nápisy na zásilkách byly podle čínských poštovních úřadů zfalšovány a pošta požádala o dotyčné balíčky, aby je mohla podrobněji prověřit.

Policie v Ohiu se domnívá, že může jít o součást internetového podvodu, kdy prodejci rozesílají levné produkty a pak na obchodních webových stránkách zveřejňují pozitivní hodnocení jménem jejich příjemců. Policie žádá adresáty, aby ji o zásilkách informovali.

Ministerstvo zemědělství státu Washington ale míní, že se jedná o "zemědělské pašování". Příjemci mají zásilky uchovat, protože mohou posloužit federálnímu ministerstvu zemědělství jako důkaz.

Americko-čínské vztahy, poznamenané obchodní válkou, spory kolem technologií a covidu-19, se dostaly do nové krize, když si obě země v minulých dnech navzájem zavřely konzuláty - v USA musel činnost ukončit čínský konzulát v Houstonu, Čína si vynutila uzavření amerického konzulátu v Čcheng-tu.

sva jd

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info