Bulharsko hlásí výskyt ptačí chřipky vysoce patogenního typu H5N8

Bulharsko zaznamenalo výskyt ptačí chřipky typu H5N8. Oznámil to dnes bulharský úřad pro bezpečnost potravin. Dodal, že jde o první případ výskytu tohoto vysoce patogenního viru na Balkáně za posledních deset měsíců.

Ptačí chřipka byla zjištěna na kachní farmě v bulharském městě Rakovski. Všech 5830 kachen z této farmy bude utraceno a kolem farmy byla vytvořeno tříkilometrové ochranné pásmo, uvedla agentura Reuters.

Čeští veterináři dnes potvrdili ptačí chřipku subtypu H5N8 ve Slepoticích na Pardubicku v chovu firmy Moras Moravany. Vybíjení drůbeže začne v úterý. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130.000 brojlerů. Letos jde o druhé ohnisko nemoci v Česku.

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, pro lidi nikoliv.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info