Británie vybije 10.500 krůt kvůli ptačí chřipce, lidi neohrožuje

Farma v severní Anglii musí vybít 10.500 krocanů, protože se u nich potvrdil výskyt vysoce patogenního kmene ptačí chřipky H5N8, informovaly agentury. V okruhu deseti kilometrů od farmy je dočasný bezpečnostní perimetr. Podtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem ale neublíží.

V Británii se během listopadu potvrdilo několik ohnisek nákazy ptačí chřipkou. Své chovy musely v rozsáhlém měřítku v polovině listopadu vybít také farmy v Dánsku, Německu, Belgii nebo Nizozemsku. Zdrojem nákazy jsou často stěhovaví ptáci, kteří míří do Evropy přes západní Rusko a Kazachstán, kde se virem nakazí.

Čeští veterináři nedávno také varovali chovatele před nárůstem rizika šíření ptačí chřipky. Ptačí chřipka se naposledy v České republice objevila letos v lednu, předtím v roce 2017. Světová organizace pro zdraví zvířat v létě Česko uznala za zemi, kde se choroba nevyskytuje.

lsa šeb

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info