Čtvrté místo ve Farmě roku 2018 - Levandulový statek Bezděkov

Na počátku byla touha po změně, vřelý vztah k francouzské Provence a uvolněný prostor k pronájmu v Zábřehu na Moravě. A také dobrý nápad, spousta chuti a energie ho zrealizovat a nenechat se odradit. A zřejmě i tisíce dalších drobností, se kterými si Lukáš Drlík spolu se svou rodinou dovedl poradit. Během čtyř let se tak z úspěšného manažera v oboru gastronomie stal neméně úspěšný farmář na rodinném statku v  Bezděkově nedaleko Úsova, provozovatel kavárny a mnoha agroturistických aktivit. Společným jmenovatelem pro to vše, ale také důkazem, že lze efektivně hospodařit i na minimální výměře půdy, je jedna aromatická, léčivá rostlinka - levandule. Za ní teď do této malé vísky v oblasti, kde úrodná Haná začíná pomalu přecházet v Zábřežskou pahorkatinu, ročně zavítá několik tisíc turistů, další pak ochutnávají levandulové speciality v oblíbené kavárně v Zábřehu na Moravě.

Zkušenosti z gastronomie výhodou

„Ze zkušeností z gastronomie jsem věděl o velké poptávce po bylinkách. Výhodou byla možnost v podstatě ihned využít část pozemků patřících rodině, na nichž už více než 300 let zpátky hospodařili naši předci. Zároveň jsem ale nechtěl, aby se náš statek věnoval pouze prvovýrobě - propojení s gastronomií, prodej výrobků z vlastní produkce i další aktivity tedy byly v plánu hned v prvopočátcích,“ informuje Lukáš Drlík.

Pomoc takřka za humny

Cesta na zkušenou do míst proslavených pěstováním levandule, tedy do Provence, přinesla panu Drlíkovi a jeho partnerce Veronice Pejšové nadšení a inspiraci, praktické informace však z důvodů jazykové bariéry i určité zdrženlivosti místních farmářů takřka nulové. Rady k nezaplacení pak ale nakonec přišly z blízka - od specialisty na pěstování aromatických, kořeninových a léčivých rostlin - Karla Duška z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Olomouci a jeho ženy.

„Díky nim jsme měli možnost vypěstovat si levanduli ze semínek v jejich dobře připravených podmínkách a na podzim roku 2014 pak vysázet prvních 500 malých rostlinek na část našeho prvního levandulového políčka,“ vzpomíná pan Drlík.

Levandule kam se podíváš

To se podařilo dosázet o rok později, dnes obklopuje bezděkovský statek již 14 tisíc sazenic a v plánu je jejich šestinásobek na celkem pětihektarové výměře.

„Poněkud paradoxní je, že zdejší lehká kamenitá půda, s níž naši předci tak trochu bojovali a třeba babičku stálo vybírání kamení spoustu času a energie, je na pěstování levandule ideální. V kombinaci s nízkým srážkovým úhrnem a nadmořskou výškou 350 m n. m. jde o perfektní podmínky k tomu, aby se jí dařilo. Právě z těchto důvodů v ní vidím ideální plodinu i do budoucna,“ říká farmář.

Šetrné hospodaření po vzoru předků

Vzhledem k tomu, že tato rostlina je v Bezděkově pěstována hlavně pro gastronomii, zvolil pan Drlík, na rozdíl od drtivé většiny ostatních producentů, levanduli lékařskou. „Jedná se o odrůdu, která neobsahuje velké množství silic, jež preferují zejména výrobci kosmetiky, ale přitom si zachovává maximum blahodárných účinků. Samozřejmostí, která vychází z přesvědčení o správnosti šetrného hospodaření již našich předků, je pro naši rodinu hospodaření v režimu ekologického zemědělství,“ vysvětluje Lukáš Drlík.

Žádané speciality všeho druhu  

Část produkce je zpracovávána v Levandulové kavárně, kde si mohou návštěvníci pochutnat na spoustě specialit s přídavkem této plodiny, ale zakoupit si je i domů - například čokoládu, sušenky, čaj, sirup, víno a spoustu dalších dobrot. Novinkou letošního roku je například levandulový likér či klobásy. Velký zájem je ale i o různé kosmetické výrobky a dárkové balíčky prodávané prostřednictvím e-shopu, což je doména partnerky Lukáše Drlíka Veroniky, na farmářských trzích, určitý sortiment je nově nabízen i v několika nedalekých prodejnách řetězce COOP.

Možnost pořídit si levandulové výrobky je ale i přímo v Bezděkově, neboť rodina zde před dvěma lety zakoupila nevyužívanou budovu obecního úřadu, kterou přetvořila na galerii s obchůdkem. A tak zatímco v horním patře se mohou návštěvníci dozvědět spoustu zajímavých informací o pěstování levandule, historii statku, ale i celé obce a pokochat se pohledem na různé náčiní či věci denní potřeby používané v minulosti, přízemí je určeno všem nákupuchtivým. A je vskutku z čeho vybírat, veškeré zboží samozřejmě obsahuje levanduli, nebo má minimálně její motiv.

Pestrá nabídka pro turisty

„Ještě před třemi lety byla jediným místem, které mohli naši příznivci navštívit, pouze zábřežská Levandulová kavárna. Velká část z nich však projevila zájem zavítat i do Bezděkova a užít si to hlavní - kvetoucí levanduli a produkty z ní. Proto jsme kromě výše zmíněné galerie a krámku připravili pro všechny nadšence vyžití přímo na statku,“ říká pan Drlík.

A vyplatilo se. Nadšení turistů, kteří sem zejména v hlavní sezóně (od poloviny června do poloviny července) v hojném počtu jezdí, je obrovské. Kolem Bezděkova vede levandulová stezka, je možné absolvovat i komentovanou prohlídkou s možností nastříhat si vlastní kytičku. Přímo na poli je v provozu altán s kuchyní, kde se pro zájemce po předchozí rezervaci připravuje levandulové degustační menu. Pozemky s kvetoucí levandulí slouží i jako místo konání svatebních obřadů, firemních akcí, na své si přijdou také příznivci jógy, pro které tu pod vedením zkušeného instruktora probíhají lekce.

Úspěšné propojení kultury a gastronomie

V předloňském roce také byla na statku založena tradice konání dvoudenního Bezděkovského levandulového festivalu. Jde o propojení kulturního programu v podobě vystoupení řady hudebních skupin a bavičů a gastronomické akce s mnoha výrobky lokálních producentů. „Na oba ročníky dorazilo několik tisíc návštěvníků, což mnohonásobně předčilo naše očekávání. Navíc nám to potvrdilo, že vše, co se snažíme pro širokou veřejnost dělat, má smysl,“ informuje Lukáš Drlík.

Neustále zlepšovat služby a vymýšlet novinky pro návštěvníky tak, aby se v Bezděkově cítili dobře, je hlavním cílem rodiny Drlíkových i do budoucna. V plánu je aktuálně stavba rozhledny a zřízení jednoduchého ubytování ve formě chatiček, po němž je stále větší poptávka.

Malá výměra, velký efekt  

„Smyslem našeho snažení mimo jiné od počátku bylo a stále zůstává poukázat na to, že díky specializaci si lze vystačit i s malou výměrou půdy a že může jít i přesto o velmi efektivní podnikání s velkým přínosem pro řadu lidí a celou obec,“ říká pan Drlík.

V Bezděkově to tak jednoznačně funguje - obec se sotva šedesátkou stálých obyvatel získala díky podnikání této rodiny značný věhlas, někteří její obyvatelé i pracovní příležitost a Lukáš Drlík se svými blízkými pocit smysluplného naplnění. „A třeba jsme i založili tradici, ve které budou jednou naši následovníci pokračovat,“ uzavírají Lukáš Drlík s Veronikou Pejšovou.

 

Šárka Gorgoňová, vedoucí mediálního oddělení ASZ ČR

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info