Česká republika je ode dneška sezónně prostá katarální horečky ovcí
02.12.2024 | SVS ČR
V Praze dne 29. 11. 2024
Státní veterinární správa (SVS) počínaje dnešním dnem vyhlašuje v České republice tzv. období sezónně prosté katarální horečky ovcí (KHO). Opravňují ji k tomu výsledky entomologického monitoringu za měsíc listopad, které ukazují již jen minimální aktivitu krevsajícího hmyzu, který nákazu mezi zvířaty přenáší (tiplíků rodu Culicoides). Tím dochází k zastavení šíření nákazy v ČR. Pokud nedojde k něčemu nepředpokládanému, budou na konci ledna 2025 ukončena všechna existující ohniska KHO v ČR a v nich budou zrušena mimořádná veterinární opatření (MVO).
Monitoring, v jehož rámci byly na vybraných zhruba čtyřech desítkách hospodářství rozmístěny lapače hmyzu, provádí od začátku listopadu SVS ve spolupráci se Státním veterinárním ústavem Jihlava. „Z výsledků monitoringu vyplývá, že tiplíci již svou aktivitu ukončili. Vzhledem k této skutečnosti i chladnějšímu počasí, dochází v ČR k zastavení šíření nákazy mezi vnímavými zvířaty,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Nová ohniska se sice ještě objevují (od minulého týdne pět), nicméně se jedná o případy, kdy byla zvířata nakažena ještě v období, kdy byl hmyz aktivní. Zvíře totiž po nakažení zůstává infekční až 60 dní, což odhalí provedené vyšetření krve. I u aktuálně přibývajících ohnisek je třeba prozatím přijímat MVO. Mimo jiné je tomu tak kvůli případnému přemísťování zvířat do zahraničí. Infekční zvířata totiž po přesunu do státu, kde hmyz zůstává aktivní, mohou onemocnění dále přenášet.
Po 60 dnech od vyhlášení období bez výskytu přenašeče nákazy KHO, budou ukončena všechna ohniska nákazy na území ČR. Těch je v ČR aktuálně necelá stovka.
Entomologický monitoring bude na vybraných hospodářstvích probíhat i během následujícího období „sezónně prostého KHO“, a to až do konce tohoto období, který se předpokládá na přelomu dubna a května, kdy hmyz začíná být opět aktivní. Pokud by výsledky monitoringu ukázaly dřívější zahájení aktivity přenašeče nákazy, dojde k ukončení příznivého období dříve.
Pokud jde o pravidla pro přemísťování zvířat do jiných členských států, tak zvířata vnímavá ke KHO (skot, ovce, kozy) je možné i nadále přemísťovat, dle podmínek, které mají jednotlivé členské státy (ČS) stanovené na webu Evropské komise. Daný ČS si může v těchto podmínkách stanovit, že přijímá zvířata ze státu sezónně prostého KHO (tímto státem je od dnešního dne ČR). Toto přemístění aktuálně umožňuje Itálie, Chorvatsko a Bulharsko. Dále mohou být zvířata přemístěna do Německa, Nizozemí, Belgie a Lucemburska, poněvadž tyto státy přijímají zvířata ze zemí s výskytem sérotypu 3 KHO bez dalších podmínek. Detaily k přemísťování zvířat na webu SVS.
V České republice aktuálně zůstávají platná MVO pro již vyhlášená ohniska a zároveň celorepubliková MVO upravující podmínky pro vakcinaci proti katarální horečce ovcí.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii Venkov
- V Jeseníkách sesbírali a vyseli semena endemického zvonku a lipnice. Přírodu chrání také ručním kosením a pastvou (15.01.2025)
- Valašští vlci v ohrožení? Slovensko povolilo lov, ochránci přírody to kritizují (15.01.2025)
- SVS před Vánoci zkontrolovala přes 600 prodejců kaprů, závadu zjistila u 2,5 procenta z nich (14.01.2025)
- V Česku loni přibylo klíšťových onemocnění (13.01.2025)
- Liberecký kraj zvýší podporu projektů na zadržení vody. Nově podpoří ochranu hospodářských zvířat před vlkem (12.01.2025)
- První ohnisko ptačí chřipky bylo letos v domácím chovu na Orlickoústecku (09.01.2025)
- Nová legislativa posiluje postavení rodinných farem (08.01.2025)
- Holuby v Trutnově likvidují, dobrovolnice navrhuje jinou cestu (08.01.2025)
- Jízdní řád pro Nové Heřminovy: Ministr zemědělství Marek Výborný dnes představil harmonogram výstavby vodního díla (07.01.2025)
- Portugalští veterináři potvrdili výskyt viru H5N1 v chovu nedaleko Lisabonu (07.01.2025)