Včelaři dostanou v příštích třech letech dotace za 200 mil. Kč

Na příští tři roky včelaři opět dostanou dotace za téměř 200 milionů korun, půl na půl z evropských a národních zdrojů. Peníze mají podpořit české včelařské chovy, zlepšit jejich výrobky i uvádění na trh. Podmínky pro získání dotací, které v rámci Českého včelařského programu navrhlo ministerstvo zemědělství, dnes schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor vlády.

Některé včelařské spolky si stěžovaly, že měly na podání připomínek krátkou dobu. V předchozích třech letech byla podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) v dotacích vyplacena stejná suma.

Většinu včelařů, kolem 60.000, sdružuje Český svaz včelařů. Pracovní společnost nástavkových včelařů (PSNV), v níž je zhruba tisícovka včelařů, na konci dubna upozornila, že by si o dotace měli včelaři žádat sami. Kritizovala rovněž svaz.

Včelařské dotace nyní vyplácí SZIF a proplácí je svazu, který je následně přeposílá chovatelům včel. K dalším spolkům patří například Včelařský spolek Moravy a Slezska, který vznikl v roce 2016. Jeho členové také s fungováním svazu nesouhlasili.

Z materiálu vyplývá, že si nově budou moci chovatelé včel žádat o dotaci prostřednictvím více žadatelů, tedy nejenom prostřednictvím svazu včelařů. Ministerstvo v dubnu ČTK sdělilo, že zvažovalo, aby si v období 2020 až 2022 žádali o dotace jednotliví včelaři. Bývá jich ale až 3500 a pro fond by to byla zátěž.

V materiálu je uvedeno, že žadatelem o dotaci může být oproti předešlé právní úpravě taková právnická osoba, která nejméně po dobu dvou let vyučuje studijní obor včelař, má zřízenou datovou schránku, zavedený internetový rezervační systém pro přihlášení vzdělávacích akcí a zavedenou evidenci přednášejících pro vzdělávací akce pro chovatele včel.

PSNV v dubnu poukazovala na nedůvěryhodnost vedení svazu po kauzách, jako byly Včelpo nebo Včela Předboj. Svaz podle společnosti poškodil dobré jméno českého medu, který se stát snažil v ČR i zahraničí budovat.

Nový včelařský program upravuje jak výši dotací na jednotlivá opatření, tak třeba poměr spoluúčasti žadatele u opatření boj proti infekčnímu onemocnění včel - varroáze. Žadatel bude mít nově 60procentní spoluúčast na rozdíl od dosavadní třicetiprocentní. Právě na nadměrné a zbytečné náklady z dotačních peněz na boj s varroázou také PSNV poukazovala. Upozaďovala se podle ní technická podpora včelařům.

sos mrz mha

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info