Šesté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR je v malochovu na Rokycansku
07.02.2025 | ČTK
Šesté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR objevili veterináři v malochovu drůbeže v obci Strašice na Rokycansku. Jde o první letošní případ v Plzeňském kraji. Chovatel nahlásil náhlý úhyn sedmi z 11 chovaných slepic, kromě toho se tam nacházely ještě tři kachny - indičtí běžci, řekl dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
"Veterinární inspektoři provedli na místě šetření, během něhož odebrali vzorky, které zaslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření u uhynulých slepic potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla dnes utracena," uvedl Majer.
Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy z chovu. "Jde o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty na trh," řekl mluvčí. Krajská veterinární správa proto okolo nevymezí ochranná pásma, opatření se týkají pouze nakaženého chovu. Krajští veterináři teď budou kontaktovat úřady okolních obcí a případné větší chovy.
Od začátku letošního roku bylo v ČR zatím potvrzeno šest ohnisek ptačí chřipky, všechny v malochovech - dva ve středních Čechách, po jednom v Ústeckém, Jihočeském a Pardubickém kraji. Komerční chov zatím nebyl zasažen.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Venkov
- Mimořádné kontroly veterinářů odhalily porušení zákona v jednom z 59 chovů skotu (19.03.2025)
- Stop komářím kalamitám. Na boj s přemnoženými komáry vyčlenilo MŽP 20 milionů (17.03.2025)
- AFP: Mravenci, lososi nebo bobři - zvířecí architekti utvářejí krajinu (17.03.2025)
- Dalších 300 milionů míří z Národního plánu obnovy na energetické úspory veřejných budov (17.03.2025)
- Už týden platí zákaz pálení biomasy, jak je to se špekáčky a grilováním? (14.03.2025)
- Jihočeská rybářství začalo s jarními výlovy asi 55 ploch, ryby jsou kvalitní (14.03.2025)
- Střílet březí zvěř myslivci nechtějí, ministerstvo tomu dalo prostor (13.03.2025)
- V Poodří už se zelená medvědí česnek. Lidé vyrazili na sběr (11.03.2025)
- Žaludy v lese už sežrali, divočáci tak hledají potravu mezi brněnskými paneláky (11.03.2025)
- Racek PKHU zimuje v Přerov již dvanáct let (11.03.2025)