Najdi pijáka, vyfoť pijáka, vyzývají vědci veřejnost. Lidé mají pomoci se zmapováním klíšťat

Magazín ČTK Magazín, ČTK
18. 4. 2018 9:57
O pomoc s mapováním výskytu pijáka lužního v Česku žádají veřejnost výzkumníci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Data o rozšiřování lokalit, kde se klíště vyskytuje, sbírají prostřednictvím webu Najdipijaka.cz. Piják přenáší psí babeziózu, která může být bez včasné léčby pro zvířata smrtelná, sdělil vedoucí projektu David Modrý.
Samička pijáka lužního.
Samička pijáka lužního. | Foto: najdipijaka.cz

Výzkumný tým Ústavu patologické morfologie a parazitologie Fakulty veterinárního lékařství veterinární univerzity v Brně se zabývá parazitárními a jinými infekčními onemocněními domácích a volně žijících zvířat a jejich přenos mezi zvířaty a člověkem.

Brněnští vědci mají široký záběr, zajímají je jak čeští členovci a infekce, které přenášejí na masožravce a kopytníky, tak třeba parazitární nemoci afrických lidoopů, slonů, kytovců a plazů.

Nyní  v rámci konceptu občanské vědy, jenž počítá se zapojením veřejnosti do výzkumu, žádají prostřednictvím stránek Najdipijaka.cz, aby jim lidé pomohli se zmapováním parazita pijáka lužního.

Jedná se o druh klíštěte, nebezpečného kvůli přenosu infekčních nemocí, zejména psí babeziózy. Nakažené klíště při sání přenáší do zvířete mikroskopického parazita, který napadá jeho červené krvinky. Nemoc se u psa projevuje slabostí, zvracením, horečkou a dalšími příznaky.

"Znalost o výskytu pijáka je významná pro veterinární lékaře i majitele psů. Je třeba vědět, ve kterých regionech psí babezióza hrozí," popsal vedoucí projektu David Modrý. Na člověka se nemoc nepřenáší, piják jej navíc saje jen vzácně.

Jak poznat pijáka lužního
Autor fotografie: najdipijaka.cz

Jak poznat pijáka lužního

  • Nenasátí dospělci dosahují velikosti 5 mm. Typickým znakem je pestrý štítek, obvykle zbarvený v odstínech hnědočervené, s typickou bílou kresbou.
  • U samců kryje štítek celé tělo, u samic jen přední část. U nasátých samic se štítek nezvětšuje a v poměru k velikosti těla je potom méně zřetelný.
  • Oproti klíštěti obecnému je piják významně větší a vždy s kresbou na štítku.

Piják se vyskytuje na prosluněných trávnících, lučních porostech podél řek, na travnatých pásech podél silnic a na okrajích lesa. To jsou také většinou místa, kam lidé obvykle chodí venčit psy.

V České republice se piják tradičně vyskytuje na jihovýchodě republiky, v pomyslném trojúhelníku sevřeném řekami Dyjí (zhruba od Mikulova směrem k Lanžhotu) a Moravou (především od Hodonína směrem po proudu Moravy).

"V poslední době se zdá, že i u nás dochází k posunu, nejnovější ojedinělé nálezy pochází z oblastí severovýchodně od Brna. Rozhodně ale nelze vyloučit, že rozšíření pijáka je již mnohem širší, hledání jeho dalších lokalit je cílem našeho - a teď i vašeho - projektu," píše se na stránkách Najdipijaka.cz.

Tomu by nasvědčoval i fakt, že v Německu, Polsku a ve většině států jižní a východní Evropy jsou pijáci mnohem rozšířenější než na českém území.

Vyfoť a pošli souřadnice

Lidé, kteří na parazita narazí, ho mají vyfotit a poslat informace včetně přibližných souřadnic výzkumníkům. Nalezeného pijáka mohou poslat i ve zkumavce poštou.

"Potěšil nás nejen zájem veřejnosti, ale i pozitivní nálezy pijáků. Lidé pijáka bez problémů rozlišují a posílají správné fotky," uvedl Modrý. Projekt iniciovaný studenty spustila univerzita zhruba před dvěma týdny.

Malý tým vědců nemá šanci zmapovat celé území Česka, zapojení veřejnosti do výzkumu prostřednictvím takzvané občanské vědy neboli citizen science je proto jediná možnost.

"Piják je pro citizen science ideální model, neboť je to snadno odlišitelné klíště. Při mapování klíšťat se využívá i jinde v západní Evropě," uvedl Modrý.

Vrcholy pijákové sezony jsou v březnu, dubnu, září a říjnu. Záleží i na počasí.

Od klíštěte obecného se piják liší pestrým štítkem, který má obvykle hnědočervenou barvu s bílou kresbou. U samců kryje štítek celé tělo, u samic jen přední část. Piják je větší než klíště, nasátá samička může mít až centimetr.

Video: V Praze nasbíráme za půl hodiny i padesát klíšťat, těch s boreliózou je skoro polovina, říká Bubová

Počet nakažených klíšťat roste úměrně s jejich populací, klimatické změny jim prospívají, jsou i ve vyšších nadmořských výškách, říká Terezie Bubová. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy