V rybníku Medenice na Kutnohorsku se objevil herpes virus

V rybníku Medenice na Kutnohorsku se objevil herpes virus, rybáři dnes museli všechny ryby zlikvidovat. Jde o první ohnisko ve Středočeském kraji, řekl ČTK Pavel Bohatec z krajské veterinární správy. Podle Josefa Víty ze společnosti Městské lesy a rybníky Kutná Hora, které rybník Medenice patří, bylo vyloveno a utraceno pět až šest tun ryb.

"Máme jediné ohnisko, dnes tam jsou všechny ryby likvidovány. Byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření na pásma dozoru a ochranné pásmo," uvedl Bohatec. Víta odpoledne ČTK řekl, že rybník už je vypuštěný a vydezinfikovaný. O uhrazení nákladů spojených s výlovem nakažených ryb i jejich likvidací bude společnost žádat ministerstvo zemědělství.

Virus není přenosný na člověka, ale mohl by se rozšířit do dalších chovů. Stejná nákaza se objevila i na dalších místech republiky, například v Pardubickém a Moravskoslezském kraji či v Praze.

Rybník Medenice si chce pronajmout známý rybář a cestovatel Jakub Vágner. Podle starosty Josefa Viktory (ANO) v něm bude chovat velké sumce. Vágner si už dříve od města pronajal rybníky Katlov a Pohan a vybudoval u nich areál pro sportovní rybolov.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info