Samosběr jahod v Plzni Radčicích. (9. 6. 2023)

Samosběr jahod v Plzni Radčicích. (9. 6. 2023) | foto: Petr Eret, MAFRA

Z jahod je luxusní zboží, kvůli mrazu prudce zdražily

  • 158
Kilogram českých jahod až za 250 korun. A pokud si je člověk nasbírá na poli sám, zaplatí i 100 Kč za kilogram. Taková je cenová realita posledních dnů, kdy začínají proti loňským rokům se zhruba dvoutýdenním předstihem samosběry jahod po mrazivých dnech, které v některých lokalitách zničily i více než půlku úrody.

Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík upozorňuje, že cena jahod bývá na začátku sezony nejvyšší, poté klesá. Podle serveru Kupi.cz stojí běžně jahody v řetězcích, které jsou v naprosté většině z dovozu, 170 korun za kilogram, ve slevách klesnou i pod 100 korun.

Například v pražských Kunraticích je úroda menší o polovinu.

Tamní jahody se prodávají buď na stáncích v okolích jahodárny za 168 korun za kilogram, či v na farmářských trzích na Náplavce a na Kubáni za 196 Kč.

Mráz spálil révu netypicky. Škody ve vinicích přesahují dvě miliardy

Kvůli velkým ztrátám se tak samosběry zatím nekonají, ale nejspíš se s nimi v následujících dnech začne, řekl serveru iDNES.cz za firmu Michal Jakoubek. „Sleduji to průběžně každý den. Ale záleží také na tom, jak půjde i normální obchod a jak to budeme stíhat sbírat s brigádníky,“ popisuje.

Jakoubek měl uzavřené pojištění na jarní mrazy, které platilo už od konce března, což nyní velmi chválí. I tak ale musel zdražit, loni jahody prodával za 126 Kč. „Někdy ten mráz zničí květ, někdy to, co přežije, může být poškozené mrazem druhotně a pak se objeví houbové choroby,“ dodal. Cena je tak podle něj nyní vysoká, když půjde sklizeň dobře, je možné, že se farma rozhodne ji snížit.

Nedávno to ještě bylo za čtvrtinu

Cenu za samosběr zvyšovali také v Zelenině Kratochvílovi v Kupařovicích na Brněnsku, kde posledních pět let stál kilogram jahod ze samosběru 70 Kč. Letos budou stát 80 Kč, ale aby se doopravdy vyplatilo jejich pěstování, musely by podle paní Kratochvílové stát mezi 100 a 120 korunami samosběrem a 200 korun trhané, protože v posledních letech šla nahoru hlavně cena pracovníků.

Vyšší cenu má farma Vraňany, která sídlí na sever od Prahy. U Hančových stojí samosběr jahod 100 Kč, kilová krabička trhaných 249 Kč a jahody v košíku po třech kilogramech 220 Kč/kg. Mrazy oblíbené farmě zničily letos 70 procent úrody.

Ovocnářům hrozí bankroty. Mrazy ceny určitě ovlivní, hlavně jablek, říká jejich šéf

Pavel Bonk z Jahodárny Klatovy odhadl, že se samosběry se začne až tak za 14 dní, ceny zatím predikovat nechtěl. Zdražení by podle něj nemělo být výrazné, ale nějaké bude muset být, ztráty odhadl na 30 až 50 procent.

Podle šéfa ovocnářů Ludvíka je cena mezi 160 až 200 Kč za kilogram nejobvyklejší. Dovozové ceny podle něj kopírují i zvyšování cen v ČR v posledních letech. „Ještě před pár lety byly rychlené jahody v akcích za 50 až 60 korun, nyní jsou spíš výjimečně kolem 100 Kč za kilogram. Dlouhodobě jejich cena roste, protože je tam vysoký podíl ruční práce, kterou nechce nikdo dělat,“ vysvětluje.

Cena roste však podle něj roste i v Polsku. A platí podle jeho názoru, že cena trhaných jahod v Polsku se rovná platbám za samosběry v ČR. Na začátku sezony, která běžně začíná na přelomu května a června, stojí jahody obecně nejvíce.

Brambory meziročně podražily skoro o polovinu. Klesá zájem o ty ve slupce

„Plody jsou největší, nejsladší a nejlepší. Lidé jsou také natěšení a chtějí na samosběry vyrazit,“ popsal Ludvík. Navíc pokud se pokazí počasí, může být za dva týdny po sezoně, i proto jsou na začátku ceny nejvyšší. Naopak, když trvá dlouho, jsou ke konci plody menší, ale i cena jde dolů spolu s již sklizenými kilogramy.

Mrazy, které letos přišly mezi 17. a 23. dubnem, působily po několik nocí. Podle ovocnářů dosáhly v některých oblastech až minus 7 °C, ovocné stromy spalovaly až 10 hodin. Úroda ovoce v Čechách je tak prakticky zničená, u jahod jde o škody v desítkách procent.

Stát nyní žádá Evropskou komisi o pomoc s kompenzacemi, ministr zemědělství Marek Výborný hovořil o 100 milionech eur, které ale asi celé nezíská. Z národní podpory by mohlo jít do 200 milionů korun.