Čína od soboty uvalí až 200procentní cla na vína z Austrálie

Čína od soboty uvalí cla ve výši až 212 procent na vína z Austrálie. Podle čínského ministerstva obchodu jde o dočasné opatření s cílem zastavit import dotovaných australských vín. Tento krok Pekingu povede k dalšímu napětí v obchodních vztazích mezi oběma zeměmi, uvádí britská BBC na svých internetových stránkách. Austrálie obvinění z dumpingu odmítá.

Výše cel se bude pohybovat od 107 procent do 212 procent a Čína k nim přistupuje poté, co v minulých měsících přijala opatření vůči australskému uhlí, cukru, ječmenu, hovězímu nebo humrům. Čína tvrdí, že některá australská vína se kvůli používání subvencí na jejím trhu prodávají levněji než v Austrálii. Čína má pro australské vinaře klíčovou roli, od ledna do konce září se na exportu podílela 39 procenty.

Australský ministr zemědělství David Littleproud na twitteru napsal, že ho rozhodnutí Číny "mimořádně zklamalo", a dodal, že australská vláda kategoricky odmítá jakákoliv obvinění, že australští vinaři prodávají své výrobky do Číny za dumpingové ceny. Podle ministra obchodu Simona Birminghama se kvůli zavedení cel stane australské víno v nejlidnatější zemi světa neprodejné.

Odborníci poukazují na to, že vztahy mezi Pekingem a Canberrou se letos dostaly na nejhorší úroveň za poslední desítky let. Austrálie cla považuje za trest za to, že byla jednou ze zemí volajících po nezávislém vyšetřování původu nového koronaviru. Ten se objevil na přelomu loňského a letošního roku v Číně, odkud se pak rozšířil do celého světa.

hab lcm

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info