ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Brambory meziročně podražily skoro o polovinu. Klesá zájem o ty ve slupce

  • 151
Dozvuky pandemie i mrazy, které poškodily úrodu, mohou za vyšší ceny brambor, se kterými se v posledních měsících potýká nejen Česko. Na vině jsou i rostoucí exporty do Ameriky i na Blízký východ.

Češi dlouhodobě spotřebují v průměru 60 až 65 kilogramů brambor na osobu ročně. Od loňského roku jim ale konzumace prodražila, cena brambor totiž výrazně stoupla.

Podle údajů Českého statistického úřadu byly letos v únoru a březnu ceny brambor o 46 až 48 procent vyšší než v únoru a březnu roku 2023. Zatímco letos v únoru se za kilo platilo v průměru 24,51 Kč, loni ve stejném měsíci vyšlo kilo na 16,55 koruny.

Vývoj cen brambor:
Únor 202316,55 Kč/kg
Březen 202316,81 Kč/kg
Únor 202424,51 Kč/kg
Březen 202424,69 Kč/kg
Zdroj: ČSÚ

Dobrou zprávou pro tuzemské zákazníky může být, že v akcích se cena brambor zatím drží. „Žádná výrazná změna v akční ceně zboží není,“ uvádí Gjurses Siderov, produktový manažer webu AkcniCeny.cz.

Problém dražších brambor přitom nastal ještě v době pandemie. „Tehdy měli domácí pěstitelé po dvě sezony velké problémy s odbytem své produkce. Řada podniků, jídelen a škol byla buď zcela uzavřena, nebo se jejich činnost výrazně omezila,“ říká předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Brambory v porovnání s loňskem zdražily o třetinu, nejspíš brzy nezlevní

Tím pěstitelům výrazně klesly odběry brambor, což vedlo k likvidaci části produkce a následnému osázení menší plochy. Dva ročníky navíc byly poznamenány dlouhodobým suchem. „To v řadě regionů poškodilo porosty a výsledná produkce poklesla,“ dodává Králíček.

Podobná situace panovala také v Německu, Belgii, Francii či Nizozemsku, což jsou z hlediska brambor významné evropské státy. I zde suché počasí poškodilo úrodu, která už tak byla menší kvůli omezenému odbytu.

Vyšší poptávka

V loňském a letošním roce se však situace obrátila. Po bramborách je vyšší poptávka, což globálně tlačí na růst cen, které situace v samotném Česku příliš ovlivnit nemůže. „Cena brambor obecně se v České republice netvoří, je dána situací na trhu v EU, v našem případě hlavně v Německu. Významnou roli hrají i nižší dodávky raných brambor ze Středomoří, kde je problémem nedostatek vody a její využití pro závlah porostů,“ vysvětluje Králíček.

Ačkoli poptávka po bramborách stoupá a jejich nedostatek žene ceny nahoru, nejsou to vždy nutně brambory jako konečný produkt, o které je zájem. V České republice a stejně tak i v dalších zemích postupně klesá zájem o brambory ve slupce.

„Mnohem více se spotřebuje různých výrobků a polotovarů z brambor, které jsou tak méně časově náročné na přípravu,“ upřesňuje Králíček. Zejména o bramborové hranolky je aktuálně velký zájem v Jižní Americe nebo na Blízkém východě, kam tyto státy exportují. A protože Česko není v produkci brambor soběstačné a část evropského exportu míří i sem, opět to šponuje ceny výše.

„Každoročně musíme ze zahraničí dovést asi 150 tisíc tun na doplnění trhu,“ poukazuje Králíček. Právě o hranolky je zájem i v Česku, kvůli jednodušší a kratší přípravě.

Ministerstvo zjednoduší dovoz potravin, omezí administrativu

Skoro o polovinu vyšší ceny než v loňském roce ale Češi často platit nechtějí. Hledají proto způsoby, jak na bramborách ušetřit. „Vyhledávanost brambor na webu Akcniceny.cz se v dubnu meziročně zvýšila o 39,7 procent. Vyhledávanost hranolků v akci se zvýšila o 26,4 procenta,“ poukazuje Gjurses Siderov.

Alespoň v dohledné době se však nedá očekávat, že by ceny brambor klesly. Predikce spíše hovoří o krátkodobé stagnaci. K té totiž v posledních týdnech dochází v Česku i v Německu. „Je však třeba upozornit, že některé porosty raných brambor byly poškozeny mrazem a to v konečném důsledku prodlouží plánované zahájení sklizně,“ upozorňuje Josef Králíček. Nedá se tak vyloučit, že tento dozvuk mrazů může ceny ještě zvednout.