Čtvrtek, 28. března 2024

Jižní Morava se loni výrazně zlepšila v třídění použitého oleje

Jižní Morava se loni výrazně zlepšila v třídění použitého oleje

Lidé v Jihomoravském kraji za loňský rok vytřídili asi 17,5 tuny použitého oleje a odpadního tuku. Je to asi pětkrát více než v roce 2016, kdy lidé v kraji k recyklaci odevzdali zhruba 3,5 tuny. Loni také přibylo obcí, které jsou do sběru suroviny zapojeny. ČTK to dnes řekla Hana Maxová z firmy Eko-PF, která projekt zajišťuje.

Vysmažené oleje a tuky by se v domácnostech neměly vlévat do toalet a dřezů, hrozí totiž, že se odpady časem zanesou. Vléváním do odpadu se navíc zvyšují provozní náklady na údržbu kanalizací a čistíren odpadních vod. Některá města a obce v Česku se proto přidala do systému třídění olejů.

V Jihomoravském kraji v roce 2017 tento druh odpadu třídilo 115 měst a obcí, což je asi čtyřikrát více než v roce 2016. Šlo například o Hodonín, Vyškov, Mikulov, Moravský Krumlov či Břeclav. Lidé mohli použitý olej vkládat do bezmála 350 nádob. "Množství vytříděného oleje stále roste. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě každý poctivý sběrač a hlavně i města a obce, které své obyvatele o možnostech třídění informují," uvedla Maxová.

Například obce na Vyškovsku firma oslovila s nabídkou na třídění předloni v létě, pro umístění nádob na třídění se jich vyslovilo 44. Poprvé se sváželo před rokem v lednu, vybraného použitého oleje bylo tehdy průměrně 18 kilogramů na jednu obec. Mezi úspěšná města za loňský rok se řadí třeba Břeclav, která sesbírala takový objem olejů, který v roce 2016 vytřídil celý Jihomoravský kraj. Třídění se daří také v Moravském Krumlově, Mikulově či Židlochovicích u Brna.

Použitý olej se dále zpracovává, oddělují se tři složky. První část se používá na výrobu metylesteru, který se přidává do nafty jako biopalivo. Další části se využívají například v chemickém a gumárenském průmyslu nebo v kosmetickém průmyslu.

Firma v tomto projektu působí celostátně. Nádoby má v podstatě v každém kraji ve větším či menším zastoupení. Nejvíce jich je v Jihočeském kraji, poté v Pardubickém, Jihomoravský kraj je třetí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů