Koupili statek s tvrzí a z jablek vykvasili cider. Úspěch s ním mají i v New Yorku

Koupili statek s tvrzí a z jablek vykvasili cider. Úspěch s ním mají i v New Yorku
Původní majitel, architekt a památkář Jiří Škabrada, měl zájem na tom, aby manželé zachovali hodnoty tvrze, lidové architektury stavení a bývalé maštale, kterou se zhruba 15 let snažil společně s manželkou a studenty z pražské ČVUT zachránit. "Všechny zásahy byly velmi citlivé, téměř neviditelné, a tak jsme se k tomu snažili přistupovat i my," říká Ivo Laurin, který se do oprav pustil s velkou vervou.
Uvnitř domu je malebná kuchyně, kde voní čerstvě upražená káva a buchta. Jídlo se tu připravuje často z toho, co roste okolo anebo se záměrně chová pro vlastní potřebu.
Vedle tvrze u asfaltové silničky, kterou lemují povětšinou stará stavení a nejde z ní špatně odbočit, stojí nenápadný, avšak nově omítnutý dům se sedlovou střechou a zelenými špaletovými okny.
Středověká tvrz stojí na břehu rybníka v malé vesničce Sudkův Důl na Vysočině a vypadá, jako by byla patronem zdejších kaprů, kteří tu a tam lapají po dechu na hladině.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 8. 2020 13:49
Sudkův Důl je jedno z nejkrásnějších míst na Vysočině. V malebné vesnici s jen asi dvaceti obyvateli stojí hospodářská stavení, která se dědí z generace na generaci. Právě sem se v roce 2011 přestěhoval mladý pár z Prahy, který si tu koupil zašlý statek se středověkou tvrzí. Památku se mu podařilo zachránit, dům zabydlet a opuštěné jabloňové sady využít k výrobě cideru, který boduje i ve světě.

"Ve věku industriální denaturace potravy vzniká Utopia cider takřka utopicky v sadech bez postřiků. Fermentuje spontánně divokými kulturami dvanáct měsíců na kvasničných kalech, bez filtrace, čiření, pasterace, umělého sycení, přidaných kyselin, taninů, enzymů, siřičitanů, umělých aromat, konzervantů, sterilantů a bez barviv," zní ve zkratce příběh cideru z Vysočiny.

 

Právě se děje

Další zprávy