Whisky - drink známý již přes půl tisíciletí

Je whisky vaše gusto? Jak už nápěv známé písně naznačuje, tak popíjení whisky či whiskey prezentuje jistý způsob nezaměnitelného pocitu luxusu a vybraného stylu. Whisky se vyrábí v mnoha zemích napříč všemi kontinenty. Znalci tvrdí, že žádná ze značek tohoto destilátu nechutná stejně. O původu a historii whisky, jsme si povídali s Petrem Vavřinou, brand managerem značky Stará žitná myslivecká z Palírny U Zeleného stromu.

„Není pravda, že míchané whisky jsou méně kvalitní. Stojí za nimi hodiny práce a zkušenosti blend mastera, aby vznikla whisky s harmonicky vyladěnou chutí,“ popisuje proces Vavřina.

Whiskey aneb voda životaNázev whiskey vychází z irské gaelštiny a znamená „voda života“. Tento fakt značí, že se používala údajně pro své léčivé účinky. Whisky nebo whiskey?

„Na světě existuje několik základních druhů whisky. Zatímco ve Skotsku, Walesu a Kanadě se používá označení whisky, v Irsku a Spojených státech je to whiskey,“ upřesňuje Vavřina. V Asii, konkrétně v Japonsku, je destilát označován také jako whisky.

Historie whiskyNejvíce dochovaných historických skutečností nalezneme o whisky skotské. I přesto jsou Irové se Skoty neustále ve sporu, kdo s výrobou whisky začal jako první.

„Z hlediska historických faktů je nejvíce informací o whisky skotské. Na americký kontinent se whisky dostala s Iry a Skoty. Proto se v úvodu historie whisky budeme nejprve věnovat Skotské whisky,“ říká Vavřina.

Skotsko a IrskoPodle Irů pochází umění výroby whisky z Irska a odtud se teprve dostalo dále do Skotska. Legenda vypráví o tom, že ve 12. století přišel do Irska svatý Patrik, stal se zde národním světcem, vyhnal ze země ďábla a naučil obyvatele destilovat životadárný nápoj z ječmene.

„O tomto koluje i mnoho dalších historek a příběhů,“ potvrzuje Vavřina.

Amerika a KanadaAmerická whiskey vděčí za svůj vznik lidem migrujícím z Anglie a Irska, kteří s sebou umění destilace whisky přinesli. Do té doby se v Americe pily kořalky destilované z ovoce, lihoviny pálené z brambor či tuřínu anebo rum, který se vyráběl z melasy.

„Kanadská whisky má něco málo společného s americkou whiskey. Výroba whisky se do Kanady dostala podobně jako do USA, společně s vlnou přistěhovalců z Anglie a Irska. K výrobě se používají také podobné suroviny – kukuřice, oves, žito a pšenice,“ doplňuje Vavřina.

Česká republikaHistorie nejstarší palírny v Evropě se zrodila 4. července roku 1518, kdy Vilém z Pernštejna a Helfštýna udělil tzv. várečné právo jedenatřiceti majitelům domů města Prostějov.

Mezi vybranými byl i lesní a zemědělský vrchní správce – pan Jež ze Seloutek, kterému patřil na náměstí dům U Zeleného stromu. Od počátku svého vzniku se Palírna U Zeleného stromu věnovala výrobě žitného destilátu.

Prostějovské kořalky si tímto získávaly stále větší oblibu, čímž se Prostějov stal atraktivním a vyhledávaným místem. Takto byla započata éra palírny s ryze českým původem. Až do dnešní doby se prostějovská výrobna lihovin může pyšnit tím, že je již přes 500 let v rukou českého majitele.

Palírna U Zeleného stromu tak navazuje na 500 let dlouhou a bohatou tradici předního českého výrobce lihovin. Zároveň je také největším ryze českým výrobcem lihovin na našem trhu. Mezi jeho nejznámější značky patří Stará žitná myslivecká.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info