Těžba dřeva na mnoha místech stojí. Nevyplatí se kvůli nízkým cenám

Trh se dřevem je přesycený. Zatížilo ho nekvalitní dřevo z polomů po vichřicích a z kůrovcové kalamity, se kterým nikdo nepočítal. Nízké ceny tak zastavily těžbu v některých částech na severozápadě Čech. Hlavně vlastníci soukromých lesů mají obavy, aby zdravé vytěžené dřevo nemuseli prodávat pod cenou.

Těžaři nyní z lesa odvážejí dříví, které poškodily kalamity anebo různí dřevokazní brouci. Často jde o jednotlivé stromy, které popadaly na špatně přístupných místech. Obvykle na ně dřevorubci nemají čas. Teď ale využívají toho, že hlavní těžba stojí a čistí les i v těchto místech.

Hospodáři ale nechtějí prodávat pod cenou. Například Loketské městské lesy oproti původním plánům nechají v lese stát přibližně 9000 vzrostlých stromů. Dokud nevzrostou výkupní ceny dřeva v Česku, těžbu loketské lesy neobnoví. Předpokládá se, že se to stane až v příštím roce.

Na štípacích linkách v současné době zpracovávají hlavně smrkové stromy. Tedy ty, které v minulých měsících poškodily různé kalamity nejvíc.

Lesy ČR a ceny dřeva

  • Tržby Lesů ČR za vlastní výrobky a služby za prvních pět měsíců roku klesly o 16 procent, tedy o 755 milionů korun na 3,9 miliardy korun. Těžba dřeva vzrostla o pětinu na 3,9 milionu metrů krychlových.

  • Do zisku i tržeb Lesů ČR se negativně promítá významné snížení cen dřeva, kterého je kvůli kůrovci a živelním kalamitám na trhu velký přebytek. 

  • Dříví se prodává za méně peněz také kvůli jeho nízké kvalitě. Ve vyšší těžbě se odráží snaha podniku zpracovat kalamitní dřevo co nejrychleji. Podnik také zastavil u smrků a borovic úmyslné těžby zdravého, tedy dražšího dřeva.

  • Také odborníci radí vlastníkům lesa, aby zdravé stromy nekáceli. V opačném případě by prodělali.

„Loni se smrk nechal prodat za 2200 korun kubík, dneska se dá prodat za 1700 korun. Je to velmi razantní prudký pokles dolů,“ přibližuje vedoucí odbytu Městských lesů Hradec Králové Lukáš Hýsek. 

Na současné situaci vydělávají hlavně pily. Zpracovávají nekvalitní dřevo z polomů a z kůrovcové kalamity. Dřeva budou mít dost. 

Návrh na snížení DPH

  • Lidovci navrhnou snížení sazby DPH u palivového dříví ze současných 15 na deset procent. Návrh představili minulý týden ve sněmovně. 

  • Uplatnit ho chtějí při projednávání vládního daňového balíčku. Podle něj by snížení ceny za dříví na otop pomohlo vyřešit problémy s přebytkem dřeva kvůli kůrovci.

Zatímco výkupní ceny kulatiny v lese dál klesají, v prodejnách se stavebním řezivem to zákazník nepozná. „Zlevnilo dříví? V tuto chvíli jsme to jako firma nijak nepocítili, že by nějak zlevňovalo,“ uvedl zákazník v obchodu Miroslav Plašil. 

Například u smrkových latí stál kubík v lednu zhruba 7250 korun, nyní je to o 350 korun víc. Ceny nahoru jdou hlavně u hoblovaného zboží, doplňuje prodejce stavebního řeziva Jan Novotný. 

Ozdravění trhu přesyceného nabídkou by prospělo, kdyby zmizelo nekvalitní slabé dřevo. Pokřivené ceny dřeva na domácím trhu budou podle odborníků platit ještě tři až pět let, než se nabídka s poptávkou vyrovnají. 

 

Autor zem

zdroj: ČT24

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info