V Bratislavě se jednalo o budoucnosti evropského lesnictví

Adaptace lesů na změnu klimatu a jejich rozvoj ve prospěch společnosti byly zpečetěny ve dvou zásadních dokumentech – Bratislavské ministerské deklarace a Bratislavské ministerské rezoluce, které byly jednomyslně přijaty a podepsány signatáři 8. ministerské konference FOREST EUROPE, kterou organizovalo 14. a 15. dubna 2021 Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova SR ve spolupráci s německým Spolkovým ministerstvem výživy a zemědělství.

„Budoucnost, jakou si přejeme - lesy, jaké potřebujeme,“ bylo doprovodné motto obou jednacích dnů 8. ministerské konference FOREST EUROPE, které se zúčastnilo přibližně 200 účastníků ze 40 evropských států a dvou pozorovatelských zemí (Austrálie a Čína). Do diskuse se zapojilo i 15 pozorovatelských organizací jako FAO, Environmentální program OSN, zástupci vlastníků lesů v Evropě, Evropské sdružení PRO Silva, certifikační systémy FSC a PEFC a mnohé další. Akce se vzhledem k pandemické situaci uskutečnila v online prostoru a byla vyústěním 5letého slovenského předsednictví v tomto mezivládním politickém procesu na úrovni ministrů pan-Evropského prostoru.

V závěru dvoudenního summitu ministrů byly signatáři procesu přijaty a podepsány významné dokumenty, které přispějí k ochraně, udržitelnosti, jakož i k rozvoji evropských lesů pro zdraví a prosperitu dalších generací. Ministerské dokumenty shrnují doporučení několika expertních skupin, jakož i závěry mnohých zasedání reprezentantů signatářských zemí a pozorovatelů během uplynulých pěti let slovenského předsednictví.

„Velmi mě těší, že nosným tématem této ministerské konference byla právě budoucnost evropského lesnictví. Oceňuji, že ministři a pozorovatelé během konference kladli velký důraz na nutnost adaptace lesních ekosystémů a jejich managementu na probíhající klimatickou změnu. Dominovala témata biodiverzity, biohospodářství, holistických a participačních přístupů, ekosystémových služeb, dekarbonizace, certifikace a také digitalizace. Diskutující tohoto vysokého politického fóra poukazovali na nezbytnost navyšování podpory pro péči o lesy a jejich ochranu. Efektivnější implementace výsledků vědy a výzkumu do vzdělávání i praxe byla vnímána za stejně důležitou jako využitelnost produktů lesa a dřeva včetně udržení a podpory zelených pracovních míst,“ uvedl ministr zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky Ján Mičovský. 

Bratislavská deklarace ministrůBratislavská deklarace ministrů přijatá na 8. ministerské konferenci FOREST EUROPE 2021 potvrdila zásadní roli lesů a jejich udržitelného obhospodařování při ochraně životního prostředí včetně biodiverzity, biotopů, půdy, vodních zdrojů, klimatu a kvality ovzduší. Odborníci v rámci panelových diskusí zdůraznili životně důležitou roli lesů a jejich udržitelného obhospodařování. V souvislosti s negativními dopady pandemie COVID-19 zároveň ministři vyzdvihli nezastupitelnou úlohu evropských lesů, kterou hrají z hlediska lidského zdraví a kvality života.Během online konference FOREST EUROPE 2021 ministři potvrdili platnost definice a principů udržitelného hospodaření v lesích z helsinské rezoluce H1 (1993), které představují zásadní politický rámec pro vytváření rovnováhy v plnění ekologických, ekonomických a sociálních funkcí lesů v Evropě s cílem přispět k těmto třem dimenzím udržitelného rozvoje.Proto jedním ze zásadních obsahových elementů Ministerské deklarace je přijetí strategické vize a 10 Cílů pro Evropské lesy do roku 2030. Jednotlivé body zdůrazňují vyšší ambice hlavně v oblastech ukládání a vázání uhlíku v lesích a produktech ze dřeva, včetně nahrazování neobnovitelných materiálů a materiálů s vyšší environmentální i uhlíkovou stopou, jako jsou plasty, beton a ocel, pokrok v oblastech, jakými jsou adaptace lesů na změnu klimatu, zamezení ztráty lesní biodiverzity a obnova lesů.Významným prvkem Bratislavské deklarace je zdůraznění klíčové úlohy vlastníků a obhospodařovatelů lesů při naplňování přijaté strategické vize a společných cílů. Deklarace vyzdvihuje potřebu dialogu mezi lesníky a ostatními skupinami, zainteresovanými na rozumném využívání a ochraně lesů, včetně veřejnosti. Deklarace poprvé zdůrazňuje vedle udržitelného obhospodařování lesů i úlohu a význam stromů rostoucích mimo les, stromů rostoucích ve městech, i důležitost městských a příměstských lesů.Bratislavská rezoluce ministrůRezoluce poukazuje na nezbytnou potřebu adaptace lesů v podmínkách klimatických změn s cílem zachování všech funkcí lesů a zvýšení jejich odolnosti. Rezoluce uvádí oblasti a okruhy, kterým je třeba věnovat pozornost na národní i mezinárodní úrovni z pohledu adaptace lesů na změnu klimatu. Zdůrazňuje se zde potřeba ochrany, zachování a vhodného využívání lesních genetických zdrojů pro účely adaptace lesů. Zmiňují se i aktivity zaměřené na testování a výběr druhů dřevin vhodných z hlediska budoucích podmínek s přihlédnutím k mezinárodním doporučením týkajících se invazních druhů.Za účelem propojení národních a mezinárodních aktivit se ministři zavázali směřovat svou další spolupráci směrem k vytvoření celoevropského znalostního mechanismu pro oblast rizik, kterým čelí lesy v souvislosti se změnou klimatu. 

FOREST EUROPE je nejvyšším celoevropským politickým procesem pro dialog a spolupráci v oblasti udržitelného obhospodařování lesů v Evropě, který funguje od roku 1990. Vytváří společné strategie pro signatáře procesu zaměřené na ochranu a udržitelné obhospodařování jejich lesů. Úkolem  FOREST EUROPE je zejména zlepšit spolupráci v oblasti lesnické politiky v gesci ministrů odpovědných za lesy v zemích Evropy stejně jako podpora trvale udržitelného využívání lesů s cílem zajištění všech funkcí lesů nezbytných pro společnost.

Více informací o FOREST EUROPE zde

Podle TZ Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova SR

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info