ALSOL loni díky počasí vytěžily méně dřeva než původně plánovaly

Pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc loni díky chladnějšímu a deštivému počasí vytěžili o téměř 90.000 metrů krychlových kůrovcového dříví méně, než původně plánovali. Lesníci zároveň na holinách vysázeli oproti plánu více stromů. ČTK to sdělil jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Petr Skočdopole.

"Z původně naplánovaných 900.000 metrů krychlových kůrovcové těžby jsme se nakonec dostali na 814.000 metrů krychlových. Výrazně nám k tomu pomohlo příznivé chladnější počasí s dostatkem srážek, které zpomalilo vývoj kůrovce a nasytilo vyprahlou půdu," uvedl Skočdopole. Nahodilé těžby, které zahrnují odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci, by měly klesnout i letos.

Lesníci loni naopak zvýšili výsadbu. Místo plánovaných 6,5 milionu sazenic jich nakonec vysadili bezmála sedm milionů. "Intenzivní výsadbou i podporou přirozené obnovy se nám podařilo stáhnout celkovou velikost holin řádově o 200 hektarů. Důkladné zalesňování je pro nás prioritou, protože jsme byli v důsledku kalamity během uplynulých čtyř let nuceni vytěžit takové množství, které odpovídá osmiletému přírůstu," podotkl výrobní ředitel ALSOL Arnošt Buček.

Kvůli přemnoženému kůrovci a několika vichřicím vznikly v lesích v Olomouckém a Zlínském kraji rozsáhlé holiny. Podle Bučka je nyní potřeba na kalamitních holinách rychle založit nový les. ALSOL chce proto letos vysadit opět nejméně 6,5 milionu sazenic.

V Olomouckém kraji, jehož lesy už několik let devastuje kůrovcová kalamita, sucho a vichřice, bylo předloni nově zalesněno rekordních 4879 hektarů pozemků. Zalesněná plocha meziročně vzrostla o 1000 hektarů a ve srovnání s ostatními kraji byla největší,

Na druhou stranu těžba dřeva v Olomouckém kraji v roce 2019 po několikaletém růstu klesla meziročně o 13 procent na 2,926 milionu metrů krychlových z rekordních 3,369 milionu metrů krychlových v roce 2018. Většina dřeva vytěženého předloni v Olomouckém kraji připadla na takzvanou nahodilou těžbu. Předloni obnášela 2,819 milionu metrů krychlových.

Kůrovcová kalamita nejvíce postihla lesy v Jeseníkách, severní části Olomoucka a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Těžba dřeva v Olomouckém kraji se kvůli kalamitě několik předchozích let zvyšovala a správci lesů se potýkali s poklesem cen dřeva na trhu. Zároveň musí investovat do obnovy lesa.

beh sd

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info