Odlesnění brazilského pralesa dosáhlo letos 12letého maxima

Odlesnění brazilského amazonského deštného pralesa dosáhlo v letošním roce 12letého maxima, informuje dnes agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje. Vědci tvrdí, že úbytek pralesa zrychlil od chvíle, kdy se funkce prezidenta ujal Jair Bolsonaro, píše zpravodajský portál BBC.

Z dat brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) vyplývá, že destrukce pralesa se oproti minulému roku zvýšila o 9,5 procenta a zasáhla plochu o 11.088 kilometrech čtverečních, což odpovídá rozloze Středočeského kraje.

Brazílie tak nedodrží vlastní cíl snížit míru odlesňování na přibližně 3900 kilometrů čtverečních. K němu se zavázala v roce 2009 přijetím zákona o klimatických změnách.

Podle BBC jsou údaje zveřejněné ústavem INPE předběžné a oficiální statistiky by měly být zveřejněny na začátku příštího roku.

Letošní rozsah odlesněné plochy je znatelně vyšší než v roce 2018, tedy před nástupem Bolsonara do prezidentského úřadu. Tehdy prales utrpěl ztrátu 7536 kilometrů čtverečních. Bolsonaro podporuje v největším deštném pralese rozšiřování zemědělské a těžební činnosti. S institutem INPE se již dříve dostal do konfliktu a v minulém roce ho nařkl, že kazí Brazílii reputaci.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info